Sprawa biskupa Janiaka trafi do Watykanu! Dlaczego nikt nie przesłuchał ofiar księdza pedofila?

2020-10-08 9:21 AGO
Sprawa biskupa Janiaka trafi do Watykanu! Dlaczego nikt nie przesłuchał ofiar księdza pedofila?
Autor: REPRODUKCJA: PRZEMYSŁAW SZYSZKA/SUPER EXPRESS Sprawa biskupa Janiaka trafi do Watykanu! Dlaczego nikt nie przesłuchał ofiar księdza pedofila?

Biskup Edward Janiak, to czarny charakter filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, który miał tuszować pedofilskie afery w kościele. Jak informuje Interia, właśnie zakończyło się postępowanie w jego sprawie. Efekty dochodzenia prowadzonego przez abpa Stanisława Gądeckiego zostały już przekazane do Watykanu. Już wiadomo, że dwie ofiary księdza pedofila nie zostały przesłuchane!

Przypomnijmy – o biskupie Edwardzie Janiaku zrobiło się głośno zaraz po premierze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". W dokumencie przedstawiono historię trzech mężczyzn, którzy w przeszłości byli wykorzystywani przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej - Arkadiusza H. Biskup Edward Janiak miał kryć te przestępstwa.

ZOBACZ: Podejrzewali udar, a on był kompletnie pijany! Biskup Janiak z Kalisza znowu SZOKUJE

Jak informuje Polsat News, na wstrząsający film zareagował prymas Polski abp Wojciech Polak, zawiadamiając Stolicę Apostolską.

26 maja watykańska kongregacja do spraw biskupów upoważniła przewodniczącego episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego "do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych".

W trakcie prowadzonego przez abpa Stanisława Gądeckiego dochodzenia nie przesłuchano Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków, mimo że to właśnie w sprawie ks. Arkadiusza H. biskup kaliski miał dopuścić się zaniedbań.

Według nieoficjalnych ustaleń portalu interia.p, przesłuchana została matka trzeciego bohatera filmu, Andrzeja Hurnego.

Muszyna zaprasza do ogrodów tematycznych