15 sierpnia: Jakie to święto? [15 SIERPNIA 2020]

2020-08-14 12:25 ToM
Jakie święto obchodzimy 15 sierpnia? Czy jest dniem wolnym od pracy?
Autor: Anna Wróblewska/UM Radom Jakie święto obchodzimy 15 sierpnia? Czy jest dniem wolnym od pracy?

15 sierpnia 2020. Co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy? To Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego, które w tym roku akurat wypada jąw sobotę. Czy oznacza to, że wolne "przepada", a może mamy prawo odebrać dzień wolny w innym terminie?

15 sierpnia obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). Ten dzień jest także Świętem Wojska Polskiego, a tegoroczne święto wypada w sobotę. 15 sierpnia jest świętem wolnym od pracy, tego dnia większość sklepów będzie zamkniętych. Uwaga! 16 sierpnia to niedziela niehandlowa, co oznacza, że również i dzień później mogą być problemy ze zrobieniem zakupów. W sobotę, 15 sierpnia 2020 roku, wypada podwójne święto, państwowe i kościelne. Jak obchodzimy te święta?

15 sierpnia 2020: Matki Boskiej Zielnej - święto kościelne

15 sierpnia 2020 rokrocznie wypada uroczystość kościelna, jaką jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane jako święto Matki Boskiej Zielnej - patronki plonów i roślinności. W wielu częściach Polski to święto wiążę się z obrzędem dożynek. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które wypada 15 sierpnia, to święto nakazane, czyli tego dnia katolicy muszą obowiązkowo uczestniczyć we Mszy Świętej.


15 sierpnia 2020: Święto Wojska Polskiego. Jakie obchody?

5 sierpnia 2020 obchodzimy również święto państwowe: Święto Wojska Polskiego. Ten uroczysty dzień ustanowiono w 1992 roku na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920, jednej z najsławniejszych potyczek podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza 15 sierpnia obywa się honorowa zmiana warty, a przez ulice idzie uroczysta defilada.

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Ci znani Polacy walczyli z Bolszewikami.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.