2. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny startuje DZISIAJ [AUDIO]

2019-10-22 10:00
Krystyna Janda
Autor: AKPA

Nie lada gratka dla miłośników teatru! We wtorek zaczyna się 2. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Na deskach Teatru Żeromskiego zobaczymy spektakle z Warszawy, Tarnowa, Szczecina, a nawet Lublany i Barcelony. Nie zabraknie również wybitnych postaci teatru z Krystyną Jandą na czele.

Festiwal odbędzie się po raz drugi w historii. Miłośnicy teatru powinni się śpieszyć - została dosłownie garstka biletów.

W tegorocznym programie przewidziano wielokrotnie nagradzane sztuki z trzech europejskich krajów: Słowenii, Hiszpanii i Polski.

Dobór okazał się zróżnicowany: publiczność zobaczy zarówno monodram, jak i współczesną adaptację antycznej Iliady, teatr tańca i przedstawienie inspirowane ważnymi dla polskiego rocka postaciami.

Jak podkreśla festiwalowy selekcjoner Marcin Zawada, nie można mówić o ścisłych kryteriach doboru, ale wszystkie spektakle mają jedną wspólną cechę.

- Klucza selekcyjnego w tej chwili się nie stosuje, dlatego że trudno zgromadzić te spektakle, które się podobają, które chciałoby się pokazać publiczności w tym samym czasie i w jednym miejscu - przyznaje Marcin Zawada. - Kiedy patrzę na te spektakle razem na afiszu, to myślę, że wspólnym mianownikiem jest muzyka - dodaje.

Na początku publiczność zobaczy sztuki mocno związane z rodzimą sceną rockową. Festiwal zainauguruje dzisiaj o godz. 19:00 inspirowany postacią Kory spektakl "Bądź taka, nie bądź taka".

Jutro o tej samej porze zobaczymy taneczną sztukę "Sinestesia" w wykonaniu teatru z Barcelony.

W piątek o 19:00 zaprezentowane zostanie przedstawienie o Beacie Kozidrak, pod wiele mówiącym tytułem "Być jak Beata".

27 października o 19:00 w Teatrze Żeromskiego pokazana będzie "Iliada" w wykonaniu gości ze słoweńskiej Lublany.

Festiwal zakończy dzień później o tej samej porze monodram Krystyny Jandy pt. "Zapiski z wygnania".

Więcej szczegółów na temat programu i charakteru spektakli zdradza Marcin Zawada, selekcjoner kieleckiego festiwalu.

Marcin Zawada, selekcjoner festiwalowy o prezentowanych spektaklach