42 lata temu Karol Wojtyła ZOSTAŁ PAPIEŻEM. Wspomnienie z pielgrzymki do Kielc

2020-10-16 22:11 ToM
42 lata temu Karol Wojtyła ZOSTAŁ PAPIEŻEM. Wspomnienie z pielgrzymki do Kielc!
Autor: Archiwum Archidiecezji Krakowskiej 42 lata temu Karol Wojtyła ZOSTAŁ PAPIEŻEM. Wspomnienie z pielgrzymki do Kielc!

W piątek (16 października) mijają dokładnie 42 lata od historycznego dnia, kiedy to Polacy usłyszeli "Habemus Papam". Karol Wojtyła, szerzej nieznany na świecie kardynał stał się człowiekiem, który odmienił losy tej ziemi. Wielki Polak przyjął imię Jan Paweł II i przez blisko 27 lat pontyfikatu zaskarbił sobie uwielbienie wiernych na całym świecie. W 1991 roku Jan Paweł II przyjechał do Kielc, 8 lat później celebrował uroczystą mszę świętą w Sandomierzu. Podczas wizyty w Kielcach papież musiał schronić się przed rzęsistym deszczem i burzą z piorunami.

42 lata temu, o godz. 18.18 Karol Wojtyła, jako pierwszy człowiek spoza Włoch od pięciu stuleci, został powołany na stolicę Piotrową. Czas pokazał, że papież Jan Paweł II był uwielbiany na całym świecie. Sympatię zaskarbił sobie pogodą ducha i otwartością. Był też poliglotą, który zachwycał wiernych kazaniami wygłaszanymi w ich nierzadko egzotycznych i trudnych językach. Dziś mijają 42 lata od historycznego momentu objęcia urzędu głowy Państwa Watykan przez naszego Wybitnego Rodaka. Z tej okazji przypominamy jego wizyty w Świętokrzyskiem.

Jan Paweł II przyleciał do Kielc 3 czerwca 1991 roku w ramach IV pielgrzymki do Polski. Śmigłowiec z papieżem na pokładzie wylądował na stadionie lekkoatletycznym na kieleckim Pakoszu. Tam na głowę kościoła katolickiego czekała delegacja kościelnych dostojników. Papieża powitali: ówczesny biskup Stanisław Szymecki oraz biskupi pomocniczy Mieczysław Jaworski, Jan Gurda i Piotr Skucha. Delegacji przewodniczył wojewoda kielecki Józef Płoskonka. Po krótkim odpoczynku papież niemal natychmiast ruszył do położonego pod Kielcami Masłowa. Tam odbyła się historyczna msza.

- Odkupienie świata dokonuje się naprzód, przez rodzinę - mówił Jan Paweł II w Kielcach. - Nowe przymierze łączy się ze starym na gruncie tego przykazania, które uwydatnia świętość rodziny - dodawał podkreślając znaczenie IV przykazania dekalogu.

Najsłynniejszym cytatem Jana Pawła II z pielgrzymki do Kielc są jednak inne słowa, które podkreślają szczególny stosunek papieża do wszystkich rodaków.

- To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta ojczyzna! To są moi bracia i siostry! - mówił papież.

Osiem lat później, 12 czerwca 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Sandomierz. Wizyta papieża była prawdopodobnie najdonioślejszym wydarzeniem w historii położonego nad Wisłą miasta. W 1999 roku w Sandomierzu - w przeciwieństwie do Kielc - pogoda dopisała. Z nieba lał się nie deszcz, lecz żar czerwcowego słońca. Gorąc w niczym nie przeszkadzał niemal pół milionowemu tłumowi wiernych, który zebrał się na sandomierskich błoniach. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem"Bóg jest Miłością".

Homilia papieża była poświęcona "czystości serca".

Niewiele brakło, a msza w Sandomierzu nie doszłaby do skutku. Dzień przed uroczystym nabożeństwem papież przewrócił się, upadł i rozciął prawą skroń. Lekarz musiał nałożyć kilka szwów, by zatamować krwawienie. Mimo kontuzji i upalnej pogody Jan Paweł II wygłosił ważne przesłanie dla wiernych.

W piątek, 16 października, minęły 42 lata, odkąd Jan Paweł II został papieżem.

Otwarcie Muzeum Kościuszki w Krakowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.