Wiceprezydent Kielc jak KWAŚNIEWSKI? "Dyplom a ukończenie studiów to dwie różne sprawy"

2019-12-03 9:47 ToM
Wiceprezydent Kielc jak KWAŚNIEWSKI? Dyplom a ukończenie studiów to dwie różne sprawy
Autor: ToM Wiceprezydent Kielc jak KWAŚNIEWSKI? "Dyplom a ukończenie studiów to dwie różne sprawy"

Nie milkną echa poniedziałkowej konferencji prasowej z udziałem Danuty Papaj. Po ponownej nominacji na stanowisko zastępcy Bogdana Wenty mieszkańców miasta interesuje kwestia wykształcenia wiceprezydent, a konkretnie to czy przed 10 czerwca 2019 r. legitymowała się dyplomem wyższego wykształcenia. Zgodnie z polskim prawem dyplom ukończonych studiów jest wymagany do objęcia stanowiska wiceprezydenta miasta.

10 czerwca prezydent Bogdan Wenta publicznie poinformował o nominacji Danuty Papaj na stanowisko jego zastępcy. Tymczasem niemal pół roku później doszło do zaskakującej zmiany - w Biuletynie Informacji Publicznej jako data rozpoczęcia pracy na stanowisku wiceprezydenta Kielc widnieje 17 czerwca.

Wszystko wskazuje na to, że do zmiany doprowadziła konieczność uregulowania kwestii wykształcenia. Zgodnie z polskim prawem zastępca prezydenta miasta musi legitymować się dyplomem wyższego wykształcenia. Co ciekawe - ten przepis nie obejmuje już zwierzchnika, czyli włodarza miasta.

Kraków czy Tarnów?

Danuta Papaj studiowała na Akademii Ekonomicznej w Krakowie (dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny), ale studiów na tej uczelni formalnie nie skończyła.

Wiceprezydent Kielc ostatecznie zdobyła tytuł licencjata na znacznie mniej prestiżowej Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie. Co ciekawe, nawet sama absolwentka nie pamiętała nazwy uczelni.

- Akademię Ekonomiczną jak najbardziej ukończyłam, ukończyłam również tarnowską wyższą szkołę... ekonomii, dokładną nazwę pomijam, natomiast faktycznie sama końcówka obrony była w Tarnowie. Dyplom a ukończenie studiów to dwie różne sprawy.

Nominacja bez dyplomu?

Wiceprezydent dodała ponadto, że kończyła "większość studiów" na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Oznacza to, że dyplomem może pochwalić się od 14 czerwca b.r., kiedy to złożyła egzaminy w tarnowskiej szkole prywatnej. Ukończyła kierunek "Zarządzanie", o specjalności "Rachunkowość i zarządzanie finansami". 

Co ciekawe, mimo że Bogdan Wenta poinformował o nominacji Danuty Papaj 10 czerwca, wymagany w polskich przepisach prawnych dyplom znalazł się w posiadaniu wiceprezydent 4 dni po nominacji.

Czerwcowe "przesunięcie"

Mimo że o powołaniu Danuty Papaj 10 czerwca na wiceprezydenta Kielc informował oficjalny portal Miasta Kielce, w połowie listopada w Biuletynie Informacji Publicznej "przesunięto" tę datę na 17 czerwca.

Ponadto sama Danuta Papaj przy różnych okazjach twierdziła, że ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej. Taka informacja znajduje się m.in na stronie Grona Targowego.

Danuta Papaj jak ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI? Co z wykształceniem wiceprezydent Kielc?
Autor: ToM Danuta Papaj jak ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI? Co z wykształceniem wiceprezydent Kielc?

Tymczasem przedstawiciele miasta twierdzą, że 10 czerwca w mediach pojawiała się jedynie "zapowiedź" powołania Danuty Papaj na stanowisko, do czego formalnie doszło dopiero 17 czerwca.