Kielce: Jest budżet na 2020 rok. Radni podnieśli opłaty TUŻ PRZED świętami!

2019-12-20 12:54 ToM
Kielce: Jest budżet na 2020 rok. Radni podnieśli opłaty TUŻ PRZED świętami!
Autor: ToM Kielce: Jest budżet na 2020 rok. Radni podnieśli opłaty TUŻ PRZED świętami!

Kieleccy radni uchwalili przyszłoroczny budżet. Projekt uchwały poparło 15 radnych, a 9 wstrzymało się od głosu. Kieleccy rajcy zdecydowali się ponadto znacząco podnieść opłaty za wywóz śmieci.

Przyszłoroczny budżet miasta Kielce przewiduje uzyskanie dochodów na poziomie 1,43 mld zł, przy wydatkach wynoszących ponad 1,5 mld zł. To oznacza, że "dziura" w budżecie wyniesie prawie 109 mln zł. Na jej pokrycie miasto weźmie pieniądze z zaciągniętego kredytu.

Lwią część miejskich środków pochłoną koszty bieżące: pensje nauczycieli, wypłaty dla urzędników, utrzymanie szkół, opiekę społeczną, sprzątanie miasta. Na te wydatki przewidziano 1,3 mld zł, z kolei 249 mln będzie przeznaczone na miejskie inwestycje.

- To nie jest budżet marzeń, ale kawał dobrze wykonanej roboty w trudnych warunkach finansowych i politycznych - powiedziała Agata Wojda, przewodnicząca Klubu Radnych Koalicja Obywatelska.

Radni nie byli jednogłośni w sprawie głosowania. Klub Bezpartyjni i Niezależni w głosowaniu nad budżetem wstrzymał się od głosu, a Prawo i Sprawiedliwość nie wypracowało jednolitego stanowiska w sprawie akceptacji budżetu.

Ponadto już po raz trzeci pod głosowanie trafił projekt uchwały dotyczącej podwyżki opłat za odbiór śmieci. Nowa propozycja zakłada, że mieszkańcy będą płacić 14 zł za śmieci segregowane i 28 zł za niesegregowane (poprzednio radni proponowali 16 zł i 32 zł). Dla porównania - teraz opłaty wynoszą odpowiednio 9,50 i 12 złotych.

Kielczanie po kieszeniach dostaną w kwietniu. W głosowaniu 18 radnych było za, trzech przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.