Koronawirus w kościele? Lepiej nie podawać sobie rąk na znak pokoju!

2020-02-27 9:55
Koronawirus w kościele? Trzeba nie podawać sobie rąk na znak pokoju!
Autor: Tobias Wolter / Wikimedia Commons Koronawirus w kościele? Trzeba nie podawać sobie rąk na znak pokoju!

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, należy... nie podawać sobie rąk na znak pokoju podczas mszy! Tak zdaniem Jerzego Staszczyka, świętokrzyskiego konsultanta ds. epidemologii, możemy poradzić sobie z panoszącym się po Europie wirusem. Choć obecności zarazy nie potwierdzono w Polsce, wirus z Chin jest coraz bliżej, dotarł już do Estonii.

- Zachowajmy ostrożność, unikajmy dużych skupisk. A w kościele podczas przekazywania znaku pokoju nie podajmy sobie rąk - mówi w rozmowie z kieleckim oddziałem Wyborczej Jerzy Staszczyk, świętokrzyski konsultant ds. epidemiologii.

Jerzy Staszczyk podkreśla ponadto, że w związku z epidemią, należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Niektórzy mieszkańcy regionu wpadają w panikę, bowiem ciężko o maseczki. Te jednak powinny nosić przede wszystkim osoby chore, by nie zarażać innych.

Do tej pory nie potwierdzono obecności koronawirusa w regionie, ale cztery osoby wykazały niepokojące objawy i zostały hospitalizowane. Troje przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Radiowej w Kielcach, a jedna osoba w szpitalu w Starachowicach.

Już wiadomo, że dwa podejrzane przypadki to wirus grypy.

Koronawirus we Włoszech. Już kilkanaście ofiar śmiertelnych