Kielce: W sobotę zawyją SYRENY ALARMOWE! Co oznacza ten sygnał? [SYRENY 1 SIERPNIA]

2020-08-01 15:23 ToM
Powstanie warszawskie. Obchody 76. rocznicy w Kielcach
Autor: UM Kielce Powstanie warszawskie. Obchody 76. rocznicy w Kielcach

W sobotę, 1 sierpnia 2020 roku, wypada 76. rocznica powstania warszawskiego. Mimo epidemii koronawirusa miasto odda hołd bohaterom, którzy walczyli i często oddawali swoje życie za ojczyznę. W tym roku o bohaterskich czynach młodych warszawiaków przypomni syrena, której dźwięk rozlegnie się w całym mieście.

Sobotnie uroczystości rocznicowe rozpoczną się o 15.30 mszą św. w intencji poległych za wolność ojczyzny, w Kościele Garnizonowym przy ul. Chęcińskiej. Uczestnicy po mszy św. udadzą się na skwer Szarych Szeregów. Przy pomniku Harcerzy Poległych za Ojczyznę staną poczty sztandarowe i kompania honorowa Wojska Polskiego.

- O godz. 17.00, na terenie województwa świętokrzyskiego zostanie przeprowadzony trening systemu alarmowania ludności przy wykorzystaniu akustycznego systemu alarmowego. Celem treningu jest doskonalenie działania systemu alarmowania ludności oraz praktyczne sprawdzenie uruchamiania i działania syren alarmowych. Będzie to jednocześnie upamiętnienie 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - informuje Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

Szczegółowy program uroczystości na skwerze Szarych Szeregów:

- odegranie hymnu państwowego i wciągnięcie flagi na maszt
- powitanie zebranych- przemówienia
- apel pamięci i salwa honorowa
- składanie kwiatów
- podziękowanie
- pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego
- wyprowadzenie pododdziałów i pocztów sztandarowych.

Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani