Prawie 10 mln zł dla Korony Kielce! Ale nie od Dirka Hundsdörfera!

2020-07-22 16:01
korona kielce
Autor: Mateusz Kaleta/www.CKsport.pl

Mimo spadku Korony z Ekstraklasy kielecki klub dostanie w tym roku niemal 10 mln zł. Pieniądze wpłyną od prowadzącej rozgrywki Spółki Ekstraklasa SA. Na koncie największego klubu piłkarskiego ze Świętokrzyskiego przybędzie dokładnie 9 mln 970 tys. złotych. Wciąż nie wiadomo czy i kiedy klub zostanie dokapitalizowany przez większościowego udziałowca Dirka Hundsdörfera.

Na konto "żółto-czerwonych" w tym sezonie wpłynie rekordowa kwota. Lwia część sumy została jednak już wpłacona, Ekstraklasa na konto kieleckiego klubu przekaże jeszcze ok. 1,4 mln złotych. Co ciekawe - Korona otrzyma więcej pieniędzy niż Arka Gdynia, Raków Częstochowa czy Wisła Płock, mimo że te kluby zajęły wyższą pozycję w lidze od kielczan. W przypadku Korony na wysoką sumę wpłynął ranking historyczny, czyli współczynnik zależny od stażu klubu w Ekstraklasie.

Najwięcej pieniędzy od władz rozgrywek otrzyma świeżo upieczony mistrz Polski: Legia Warszawa. Na konto stołecznego klubu wpłynie aż 31,3 mln zł! W sumie drużyny, które uczestniczyły w lidze w sezonie 2019/2020 dostaną 225 mln zł. To absolutny rekord!

Kwota, jaką otrzymają kielczanie, zależna jest od kilku współczynników. 6,19 mln zł władze rozgrywek przekazały dla każdego klubu Ekstraklasy. Pozostała część sumy składa się z: rankingu historycznego (2,18 mln złotych), kwoty za wynik sportowy (0,53 mln złotych). Reszta wynika bezpośrednio ze słabych wyników sportowych. To fundusz solidarnościowy dla klubów dolnej "ósemki" ligi (0,14 mln złotych) i ekwiwalent wypłacany dla drużyn, które pożegnały się z najwyższą ligą w Polsce (0,75 mln złotych).

Pieniądze dla klubów Ekstraklasy
Autor: Ekstraklasa SA Tyle dostały poszczególne kluby Ekstraklasy 2019/2020
Kolejne miliony na renowację Fortu VII