Spłonął zabytkowy zamek w Ćmielowie. Urodził się tam... Radziwiłł!

2020-08-03 14:43 Tomasz Majta
Spłonął zabytkowy zamek w Ćmielowie. Urodził się tam... Radziwiłł!
Autor: Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego Spłonął zabytkowy zamek w Ćmielowie. Urodził się tam... Radziwiłł!

W niedzielną noc, ok. godz. 22:30, ruiny zamku w Ćmielowie ogarnęły płomienie. Straż pożarna podejrzewa, że żywioł rozprzestrzenił się od śmieci, które były palone na terenie zabytkowego budynku. Dzięki działaniom strażaków ruiny zamku, w którym urodził się wojewoda wileński Mikołaj Krzysztof Radziwiłł, nie muszą zostać rozebrane.

Zgłoszenie o pożarze zabytkowego zamku w Ćmielowie straż pożarna dostała po godzinie 22:30, na miejsce udały się cztery zastępy strażaków. Gdy przyjechali na miejsce, ogień ogarnął górną część budynku, źródłem były zgromadzone w kilku miejscach śmieci, które zostały podpalone. Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia i rozebraniu kilku spalonych elementów konstrukcyjnych dachu. Akcja trwała ok. 1,5 godziny.

Gdyby nie szybkość i sprawność strażaków, ogień strawiłby większą część budynku, a wtedy nie byłoby rady - ruiny zamku musiałby zostać rozebrane. Ruiny zamku w Ćmielowie to pozostałość po renesansowej budowli powstałej w latach 1519–1531. Z właściwego zamku zachowały się fragmenty murów, a z przedzamcza wieża bramna połączona z budynkiem gospodarczym. Ślady bastionów widoczne są do dzisiaj.

Zamek, wraz z działką, jest własnością osoby prywatnej.

Barszcz Sosnowskiego straszy w Jeleniej Górze

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.