"Tylko spokojnie, mamy dużo czasu". Słynne 15 sekund i wyjątkowy dar Bogdana Wenty dla WOŚP!

2021-01-15 19:22 tom
Tylko spokojnie, mamy dużo czasu. Słynne 15 sekund i wyjątkowy dar Bogdana Wenty dla WOŚP!
Autor: Bogdan Wenta/Facebook "Tylko spokojnie, mamy dużo czasu". Słynne 15 sekund i wyjątkowy dar Bogdana Wenty dla WOŚP!

Trwają właśnie mistrzostwa świata w piłce ręcznej z udziałem Polaków, a niebawem zbliża się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Kielc Bogdan Wenta, były trener reprezentacji naszego kraju, osiągnął z kadrą niebywałe sukcesy, w tym wicemistrzostwo świata i brązowy medal, a chyba żaden z kibiców nie zapomni słynnych już słów Wenty w trakcie meczu z Norwegią: "Jak wprowadzą siódmego zawodnika, mają 15 sekund. Tylko spokojnie, mamy dużo czasu". Następnie Artur Siódmiak zdobył bramkę na wagę półfinału mundialu 2009. Teraz Bogdan Wenta postanowił oddać na licytację dres, w którym dyrygował z ławki drużyną podczas tych pamiętnych mistrzostw.

- Jak wprowadzą siódmego zawodnika, mają 15 sekund. Przerywać i mamy pustą bramkę. Tylko spokojnie, mamy dużo czasu - powiedział Bogdan Wenta tuż po wzięciu czasu 27 stycznia 2009.

Na 15 sekund przed końcem decydującego meczu o awansie reprezentacji Polski do półfinału w Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2009, Polacy remisowali z Norwegią, aby przejść dalej, konieczne było zwycięstwo. Jak się okazało, słowa trenera były prorocze. Artur Siódmiak chwycił piłkę i - rzutem przez niemal całe boisko - zdobył niezwykle istotnego gola. Zawodnicy i sztab trenerski wpadli sobie w ramiona, a mecz okazał się jednym z najbardziej emocjonujących widowisk w historii polskiego sportu.

ZOBACZ TEŻ: Bogdan Wenta nie do zdarcia! Oddał osocze po raz TRZECI! "Mój organizm wytworzył na tyle dużo przeciwciał"

- Nie mam tej bramki nagranej, jest w Internecie. Ostatnio Rafał Gliński znalazł mi taki motyw z Polskiego Radia chyba, jak ktoś komentował ten mecz i mówił, że dziękujemy chłopakom, dobrze walczyli, a nagle taki okrzyk: "Jeeeest, gol! Niemożliwe! Wszyscy w domach płaczą"- wspominał po latach zdobywca historycznej bramki na łamach Onetu.

W piątek, 15 stycznia, po niemal 12 latach, dzisiejszy prezydent Kielc postanowił przekazać dres, w którym kierował poczynaniami naszej drużyny z ławki w trakcie słynnego i niezwykle udanego dla Polaków turnieju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mistrzostwa świata w piłce ręcznej czas zacząć! W składzie Polski pięciu graczy VIVE!

- To pamiątka szczególna, bo niosąca za sobą bardzo ciepłe wspomnienia. To też jedno z ostatnich ubrań, z czasów mojej pracy jako selekcjonera kadry narodowej, które posiadam jeszcze w domowej kolekcji - przyznał Bogdan Wenta. - Komplet trafił do kieleckiego sztabu WOŚP, a już niebawem zostanie zamieszczony w aukcji internetowej. Zachęcam do udziału w licytacji - dodał włodarz Kielc.

Były trener przy okazji zachęcił do kibicowania reprezentacji podczas tegorocznych mistrzostw. Pierwszy mecz z Tunezją już o 20:30!

Smutny grób Dawida Kosteckiego