Wybory 2020: W tej gminie Duda ma ponad 80 procent! Tam na Trzaskowskiego nie głosował prawie nikt!

2020-06-29 11:27 ToM
duda trzaskowski
Autor: MP

Świętokrzyskie to prawdziwy bastion Andrzeja Dudy! Tegoroczne wybory pokazały, że urzędujący prezydent cieszy się olbrzymim poparciem w naszym regionie. Dwa powiaty - opatowski i staszowski - okazały się niezdobytą twierdzą prezydenta. W gminie Osiek Andrzej Duda zebrał aż 80,25 proc. głosów, a w niektórych komisjach poparcie przekroczyło 85 procent! Dla porównania - podczas ostatnich wyborów na Białorusi na Aleksandra Łukaszenkę zagłosowało 84,09 proc. rodaków.

Zdecydowanie najwięcej osób zagłosowało na Andrzeja Dudę w gminie Osiek w powiecie staszowskim. To prawdziwa twierdza Andrzeja Dudy, popiera go tam ponad 85 procent uprawnionych mieszkańców. W pięciu komisjach w gminie poparcie dla Dudy wyniosło ponad 80 procent. Szczególną lojalnością wykazali się głosujący w podstawówce w Pliskowoli, gdzie na Andrzeja Dudę oddało głos aż 88 procent wyborców!

Kolejny bastion prezydenta i PiS w regionie świętokrzyskim to Iwaniska w powiecie opatowskim. W trzech lokalach wyborczych poparcie dla urzędującego prezydenta przekroczyło 80 procent! Takimi liczbami w skali ogólnokrajowej mogą pochwalić się prezydenci krajów rządzonych autorytarnie, niewiele wyższy wynik osiągnął pięć lat temu Aleksandr Łukaszenka na Białorusi. Ogólne poparcie dla Andrzeja Dudy w gminie Iwaniska to 75,91 procent, niewiele mniej - 74,46 proc.  - wyborców poparło urzędującego prezydenta w gminie Baćkowice.

Jak pokazują wyniki wyborów, właśnie te trzy gminy to miejsca, w których Rafał Trzaskowski nie ma czego szukać.

Gmina Baćkowice zupełnie nie popiera kandydata PO. W niektórych punktach wyborczych Rafał Trzaskowski ledwie przekroczył 5 proc. poparcia, a w baćkowickim DPS-ie zdecydowała się go poprzeć zaledwie jedna osoba! W całej gminie na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało tylko 8,60% wyborców.

Niewiele lepsze wyniki Rafał Trzaskowski zanotował w położonej niedaleko gminie Iwaniska. W największym bastionie Andrzeja Dudy poparcie dla głównego rywala prezydenta wyniosło 9,06 proc.

Najmniej wyborców Rafała Trzaskowskiego mieszka w gminie Osiek. W tamtejszych lokalach wyborczych przy nazwisku kandydata PO krzyżyk postawiło zaledwie 5,68 uprawnionych osób. W lokalu wyborczym w Długołęce poparcie dla Trzaskowskiego było na granicy błędu statystycznego i wyniosło 0,36 procent.

Dużo lepszy wynik Rafał Trzaskowski zanotował w miastach.

Kandydaci komentują wyniki wyborów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.