Cała Polska w żółtej strefie. Limity osób w przestrzeni publicznej [KOŚCIOŁY, SIŁOWNIE, IMPREZY]

2020-10-08 15:21 Bogdan Stech
Cała Polska w żółtej strefie. Limity osób w przestrzeni publicznej [KOŚCIOŁY, SIŁOWNIE, IMPREZY]
Autor: valkovav / 2 zdjęcia Cała Polska w żółtej strefie. Limity osób w przestrzeni publicznej [KOŚCIOŁY, SIŁOWNIE, IMPREZY]

Gwałtownie wzrastająca liczba zakażonych koronawirusem sprawiła, że cała Polska znalazła się w żółtej strefie. Taką decyzję ogłosił w czwartek, 8 października premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to poważne zmiany w funkcjonowaniu wielu firm i instytucji. Na ograniczenia przygotować musi się każdy z nas. Sprawdź jakie są limity osób w przestrzeni publicznej w kościołach, gastronomii czy na siłowniach.

Rząd zlikwidował żółte strefy. Dlaczego? Bo zasady w niech obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od 10 października. Oznacza to wprowadzenie limitów osób w przestrzeni publicznej. Pamiętaj więc o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju! Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. 

Limity osób w przestrzeni publicznej w sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych. Powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Żółta strefa w CAŁEJ POLSCE! Nowe strefy czerwone i MAŁY LOCKDOWN od 10.10.2020

Spis treści

 1. Siłownie
 2. Gastronomia. Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw
 3. Działalność hotelarska
 4. Wydarzenia sportowe. Strefa Żółta - 25% widowni
 5. Aquaparki i baseny
 6. Wydarzenia kulturalne
 7. Kościoły i msze święte w żółtej strefie
 8. Wesela i inne uroczystości „rodzinne”
 9. Transport zbiorowy w żółtej strefie
 10. Handel w żółtej strefie
 11. Kluby nocne, dyskoteki w żółtej strefie
 12. Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu w żółtej strefie
Pijak rozbił się na stacji paliw przy autostradzie A2

Siłownie

Strefa Żółta - 1 osoba na 7 mkw

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Koronawirus w Polsce. Żółta strefa: Co to oznacza? Jakie obostrzenia? [NOWE ZASADY]

Gastronomia. Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw

W lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.

Działalność hotelarska

Obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.

Wydarzenia sportowe. Strefa Żółta - 25% widowni

 • Piłka nożna i żużel - na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
 • Sport, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Tutaj publiczność na obiektach sportowych musi być odstęp 1,5 m i max. 25% liczby miejsc. Poza obiektami sportowymi bez publiczności.
 • Sport na basenach - co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
 • Sport na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia odbywały się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Musi być weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp.

Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.

Widzowie są obowiązani zakrywać usta i nos.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]

Aquaparki i baseny

75% obłożenia obiektu w aquaparkach.

Wydarzenia kulturalne

Odbywają się w pomieszczeniach pod warunkiem:

 • udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
 • zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Żółta - 25% publiczności

Kościoły i msze święte w żółtej strefie

 • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
 • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Wesela i inne uroczystości „rodzinne”

Do 75 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.

Transport zbiorowy w żółtej strefie

Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

 • 100 % liczby miejsc siedzących albo
 • 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Handel w żółtej strefie

Obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Kluby nocne, dyskoteki w żółtej strefie

Obecnie zakaz prowadzenia działalności.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu w żółtej strefie

W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE