Cała Polska w żółtej strefie. Limity osób w przestrzeni publicznej [KOŚCIOŁY, SIŁOWNIE, IMPREZY]

2020-10-08 15:21 Bogdan Stech
Cała Polska w żółtej strefie. Limity osób w przestrzeni publicznej [KOŚCIOŁY, SIŁOWNIE, IMPREZY]
Autor: valkovav / 2 zdjęcia Cała Polska w żółtej strefie. Limity osób w przestrzeni publicznej [KOŚCIOŁY, SIŁOWNIE, IMPREZY]

Gwałtownie wzrastająca liczba zakażonych koronawirusem sprawiła, że cała Polska znalazła się w żółtej strefie. Taką decyzję ogłosił w czwartek, 8 października premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to poważne zmiany w funkcjonowaniu wielu firm i instytucji. Na ograniczenia przygotować musi się każdy z nas. Sprawdź jakie są limity osób w przestrzeni publicznej w kościołach, gastronomii czy na siłowniach.

Rząd zlikwidował żółte strefy. Dlaczego? Bo zasady w niech obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od 10 października. Oznacza to wprowadzenie limitów osób w przestrzeni publicznej. Pamiętaj więc o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju! Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. 

Limity osób w przestrzeni publicznej w sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych. Powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Żółta strefa w CAŁEJ POLSCE! Nowe strefy czerwone i MAŁY LOCKDOWN od 10.10.2020

Spis treści

 1. Siłownie
 2. Gastronomia. Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw
 3. Działalność hotelarska
 4. Wydarzenia sportowe. Strefa Żółta - 25% widowni
 5. Aquaparki i baseny
 6. Wydarzenia kulturalne
 7. Kościoły i msze święte w żółtej strefie
 8. Wesela i inne uroczystości „rodzinne”
 9. Transport zbiorowy w żółtej strefie
 10. Handel w żółtej strefie
 11. Kluby nocne, dyskoteki w żółtej strefie
 12. Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu w żółtej strefie
Pijak rozbił się na stacji paliw przy autostradzie A2

Siłownie

Strefa Żółta - 1 osoba na 7 mkw

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Koronawirus w Polsce. Żółta strefa: Co to oznacza? Jakie obostrzenia? [NOWE ZASADY]

Gastronomia. Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw

W lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.

Działalność hotelarska

Obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.

Wydarzenia sportowe. Strefa Żółta - 25% widowni

 • Piłka nożna i żużel - na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
 • Sport, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Tutaj publiczność na obiektach sportowych musi być odstęp 1,5 m i max. 25% liczby miejsc. Poza obiektami sportowymi bez publiczności.
 • Sport na basenach - co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.
 • Sport na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia odbywały się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Musi być weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp.

Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.

Widzowie są obowiązani zakrywać usta i nos.

PRZECZYTAJ TAKŻE >>> Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]

Aquaparki i baseny

75% obłożenia obiektu w aquaparkach.

Wydarzenia kulturalne

Odbywają się w pomieszczeniach pod warunkiem:

 • udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
 • zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Żółta - 25% publiczności

Kościoły i msze święte w żółtej strefie

 • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.
 • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Wesela i inne uroczystości „rodzinne”

Do 75 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.

Transport zbiorowy w żółtej strefie

Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

 • 100 % liczby miejsc siedzących albo
 • 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Handel w żółtej strefie

Obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Kluby nocne, dyskoteki w żółtej strefie

Obecnie zakaz prowadzenia działalności.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu w żółtej strefie

W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.