Żółta strefa w CAŁEJ POLSCE! Nowe strefy czerwone i MAŁY LOCKDOWN od 10.10.2020

2020-10-08 16:02 Amadeusz Calik
Nowe strefy żółte i czerwone 8.10.2020. Na liście ponad 100 powiatów. Gdzie wrócą obostrzenia?
Autor: GADOM

Żółta strefa zostaje rozszerzona na całą Polskę - taką decyzję ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. To oznacza, że reżim żółtej strefy będzie obowiązywał we wszystkich powiatach w kraju od 10 października. Wprowadzony zostanie powszechny obowiązek noszenia maseczek, także na świeżym powietrzu. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło też nową listę stref czerwonych - tych będzie aż 38.

Spis treści

 1. Nowe strefy żółte i czerwone od 10.10.2020
 2. Morawiecki: Podwojenie liczby zakażeń co trzy dni
 3. Strefy czerwone od 10.10.2020 - lista powiatów:
 4. Strefy żółte od 10.10.2020 - lista powiatów:
 5. Żółta strefa: Co to oznacza? Jakie obostrzenia?
 6. Jakie obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych?

Nowe strefy żółte i czerwone od 10.10.2020

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że strefa żółta zostaje rozszerzona na cały kraj. To oznacza, że w całej Polsce powrócą częściowe obostrzenia. Wkrótce ma pojawić się także lista czerwonych powiatów.

- Nie widzimy konieczności izolowania całej Polski tak jak wiosną - poinformował Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Podwojenie liczby zakażeń co trzy dni

W ciągu kilku najbliższych dni o kolejne kilka tysięcy zwiększy się liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z Covid-19 - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej szef rządu zwrócił uwagę na czwartkowy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem przekraczający 4 tys., czyli - zaznaczył - ok. 30 proc. więcej niż w środę.

"To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To jest już bardzo duża liczba i chcemy żeby ta liczba była ograniczona, żeby nastąpiło wypłaszczenie tej liczby, czyli chcemy zastosować podobną strategię choć w innych okolicznościach do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu" - mówił premier.

Morawiecki wskazał, że według ostatnich danych zmarło 76 osób, z tego 68 osób miało "bardzo poważne lub poważne współistniejące choroby".

"Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 to 4138, czyli ponad 4 tys. Liczba dzisiaj dostępnych łóżek to ponad 9 tys., 9,5 tys. Przeprowadzamy obecnie działania, które spowodują, że w ciągu najbliższych kilku dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy" - zapowiedział premier.

"Już z tych liczb wynika, że mamy łóżek blisko 60 proc., a więc sytuacja cały czas z punktu widzenia dostępności łóżek dla pacjentów jest bezpieczna. Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać tę liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach w kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz" - dodał Morawiecki.

Strefy czerwone od 10.10.2020 - lista powiatów:

Od soboty, 10 października, na nowej liście stref czerwonych znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Bardzo ważną zmianą jest likwidacja strefy żółtej - zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Strefy czerwone od soboty, 10.10.2020: 

 • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
 • województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
 • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
 • województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
 • województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
 • województwo opolskie: powiat oleski;
 • województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
 • województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
 • województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
 • województwo śląskie: powiat kłobucki;
 • województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
 • województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
 • województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

Strefy żółte od 10.10.2020 - lista powiatów:

Strefa żółta zostaje rozszerzona na cały kraj.

Żółta strefa: Co to oznacza? Jakie obostrzenia?

Od 10 października w związku z wprowadzeniem wszystkich miast w całej Polsce do strefy żółtej, mieszkańcy będą musieli przestrzegać nowych zasad. Jakich? Kancelaria Premiera przypomina między innymi o obowiązku zakrywania ust i nosa wszędzie, również na świeżym powietrzu. Pozostałe zasady to:

 • wydarzenia kulturalne: z udziałem 25% publiczności w przestrzeni zamkniętej; max. 100 osób w plenerze; 25% zajętych miejsc w kinach
 • max. 75 gości podczas imprez okolicznościowych
 • zgromadzenia do 150 osób - odległość między różnymi zgromadzeniami min. 100 metrów
 • 1 osoba na 4 m kw. w restauracjach

>>> Szczegółowe informacje na temat obostrzeń w strefie żółtej znajdziesz TUTAJ!

Jakie obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych?

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również w żółtej. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach.

Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, w żółtej do 75, w pozostałej części kraju do 100 osób.

MZ zapowiada też m.in., że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał – na żądanie policji lub straży gminnej – okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

>>> Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]

Wyznaczona ma być też minimalna odległość między zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, aby wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu po to, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.

Resort zdrowia podał w w czwartek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4 280 osób, a z powodu COVID-19 zmarło 76 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. Łącznie zakażenie wykryto dotąd u 111 599  osób, z których 2867 zmarło.

Kij na koronawirusa. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 127

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.