Żółta strefa w CAŁEJ POLSCE! Nowe strefy czerwone i MAŁY LOCKDOWN od 10.10.2020

2020-10-08 16:02 Amadeusz Calik
Nowe strefy żółte i czerwone 8.10.2020. Na liście ponad 100 powiatów. Gdzie wrócą obostrzenia?
Autor: GADOM

Żółta strefa zostaje rozszerzona na całą Polskę - taką decyzję ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. To oznacza, że reżim żółtej strefy będzie obowiązywał we wszystkich powiatach w kraju od 10 października. Wprowadzony zostanie powszechny obowiązek noszenia maseczek, także na świeżym powietrzu. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło też nową listę stref czerwonych - tych będzie aż 38.

Spis treści

 1. Nowe strefy żółte i czerwone od 10.10.2020
 2. Morawiecki: Podwojenie liczby zakażeń co trzy dni
 3. Strefy czerwone od 10.10.2020 - lista powiatów:
 4. Strefy żółte od 10.10.2020 - lista powiatów:
 5. Żółta strefa: Co to oznacza? Jakie obostrzenia?
 6. Jakie obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych?

Nowe strefy żółte i czerwone od 10.10.2020

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że strefa żółta zostaje rozszerzona na cały kraj. To oznacza, że w całej Polsce powrócą częściowe obostrzenia. Wkrótce ma pojawić się także lista czerwonych powiatów.

- Nie widzimy konieczności izolowania całej Polski tak jak wiosną - poinformował Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Podwojenie liczby zakażeń co trzy dni

W ciągu kilku najbliższych dni o kolejne kilka tysięcy zwiększy się liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z Covid-19 - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej szef rządu zwrócił uwagę na czwartkowy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem przekraczający 4 tys., czyli - zaznaczył - ok. 30 proc. więcej niż w środę.

"To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To jest już bardzo duża liczba i chcemy żeby ta liczba była ograniczona, żeby nastąpiło wypłaszczenie tej liczby, czyli chcemy zastosować podobną strategię choć w innych okolicznościach do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu" - mówił premier.

Morawiecki wskazał, że według ostatnich danych zmarło 76 osób, z tego 68 osób miało "bardzo poważne lub poważne współistniejące choroby".

"Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 to 4138, czyli ponad 4 tys. Liczba dzisiaj dostępnych łóżek to ponad 9 tys., 9,5 tys. Przeprowadzamy obecnie działania, które spowodują, że w ciągu najbliższych kilku dni zwiększy się liczba dostępnych łóżek o kolejnych kilka tysięcy" - zapowiedział premier.

"Już z tych liczb wynika, że mamy łóżek blisko 60 proc., a więc sytuacja cały czas z punktu widzenia dostępności łóżek dla pacjentów jest bezpieczna. Chcemy jednak działać wyprzedzająco, zwiększać tę liczbę dostępnych łóżek we wszystkich miejscach w kraju, niejako uprzedzając negatywny scenariusz" - dodał Morawiecki.

Strefy czerwone od 10.10.2020 - lista powiatów:

Od soboty, 10 października, na nowej liście stref czerwonych znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Bardzo ważną zmianą jest likwidacja strefy żółtej - zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Strefy czerwone od soboty, 10.10.2020: 

 • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
 • województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
 • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
 • województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
 • województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
 • województwo opolskie: powiat oleski;
 • województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
 • województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
 • województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
 • województwo śląskie: powiat kłobucki;
 • województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
 • województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
 • województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

Strefy żółte od 10.10.2020 - lista powiatów:

Strefa żółta zostaje rozszerzona na cały kraj.

Żółta strefa: Co to oznacza? Jakie obostrzenia?

Od 10 października w związku z wprowadzeniem wszystkich miast w całej Polsce do strefy żółtej, mieszkańcy będą musieli przestrzegać nowych zasad. Jakich? Kancelaria Premiera przypomina między innymi o obowiązku zakrywania ust i nosa wszędzie, również na świeżym powietrzu. Pozostałe zasady to:

 • wydarzenia kulturalne: z udziałem 25% publiczności w przestrzeni zamkniętej; max. 100 osób w plenerze; 25% zajętych miejsc w kinach
 • max. 75 gości podczas imprez okolicznościowych
 • zgromadzenia do 150 osób - odległość między różnymi zgromadzeniami min. 100 metrów
 • 1 osoba na 4 m kw. w restauracjach

>>> Szczegółowe informacje na temat obostrzeń w strefie żółtej znajdziesz TUTAJ!

Jakie obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych?

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również w żółtej. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach.

Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, w żółtej do 75, w pozostałej części kraju do 100 osób.

MZ zapowiada też m.in., że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał – na żądanie policji lub straży gminnej – okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

>>> Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]

Wyznaczona ma być też minimalna odległość między zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, aby wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu po to, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.

Resort zdrowia podał w w czwartek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4 280 osób, a z powodu COVID-19 zmarło 76 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. Łącznie zakażenie wykryto dotąd u 111 599  osób, z których 2867 zmarło.

Kij na koronawirusa. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 127
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE