Nowy dworzec PKP w Koszalinie. Jest data rozpoczęcia prac budowlanych

2020-06-05 16:49 bs
Nowy dworzec PKP w Koszalinie. Jest data rozpoczęcia prac budowlanych
Autor: bs Nowy dworzec PKP w Koszalinie. Jest data rozpoczęcia prac budowlanych

Powstanie nowy dworzec PKP w Koszalinie. Stary zostanie wyburzony. Wkrótce wyłoniony ma zostać projektant. To bardzo ważny krok ku realizacji tej niezwykle ważnej dla miasta inwestycji.

W październiku 2019 roku, Paweł Szefernaker, wiceministerf MSWiA oraz Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP poinformowali, że dworzec kolejowy nie będzie przebudowywany, lecz zburzony i wybudowany od początku. 

Zgodnie z przedstawionym wówczas harmonogramem nowy obiekt ma zostać ukończony już w 2023 roku.  Jak zapewniano na konferencji prasowej, pieniądze na ten cel są już zarezerwowane. Jest to 20 mln złotych.

Warto tu dodać, że obecny dworzec PKP w Koszalinie powstał jeszcze w latach 60. Został on wpisany na listę zabytków. To uniemożliwiało wyburzenie obiektu. Został on już jednak wykreślony z rejestru zabytków. Umożliwi to więc powstanie nowego dworca.

Krzysztof Golubiewski podkreślał z kolei, ze PKP chce by nowy dworzec w Koszalinie tętnił życiem. Po uzgodnieniach z miastem mają powstać tam punkty usługowo-handlowe, informacja turystyczna, a być może take oddział biblioteki.

Jak podał portal transport-publiczny.pl, jest szansa, że przetarg na projekt nowego dworca ruszy jeszcze w tym kwartale.

– Przy założeniu, że poszczególne etapy inwestycji będą przebiegały zgodnie z planem, rozpoczęcie prac budowalnych planowane jest na przełomie 2021 i 2022 r. – powiedział Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA, w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl.

Serwis podaje również, że "elementy posiadające walory historyczne, zgodnie z wymogami konserwatora, znajdą się również w nowym budynku dworca". Nowy obiekt ma być także połączony z istniejącym już i wyremontowanym przejściem podziemnym. 

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj