Adam Cz. zbił fortunę na papierosach. Gdy wyszło na jaw, jak to zrobił, zrzucił winę na pracowników!

2022-01-20 13:58
Wystawił lewe faktury na ponad 112 milionów złotych! Handlarzowi papierosów z Drawska grozi 25 lat więzienia
Autor: Geralt / stevepb / CC0 / pixabay.com Wystawił "lewe" faktury na ponad 112 milionów złotych! Handlarzowi papierosów z Drawska grozi 25 lat więzienia

Mężczyzna, który prowadził hurtownię wyrobów tytoniowych, wystawiał fikcyjne faktury na ogromne kwoty, wyłudzając przy tym podatek VAT. Przedsiębiorcy z Drawska Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie) grozi nawet do 25 lat więzienia. Za swoje czyny wkrótce odpowie przed sądem.

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zakończyła śledztwo w sprawie drawskiego przedsiębiorcy Adama Cz. Mężczyzna prowadził hurtową i detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych. Przedsiębiorca miał wystawić fikcyjne faktury na ponad 112 milionów złotych. O podejrzeniu przestępstwa powiadomił prokuraturę drawski urząd skarbowy, gdy nieścisłości wykazała kontrola skarbowa przeprowadzona w firmie prowadzonej przez Adama Cz.

- Oskarżony uwzględniał wystawione faktury w księgach podatkowych oraz w składanych deklaracjach podatkowych i doprowadził do uszczuplenia podatku VAT, a także podatku dochodowego za 2017 r. na łączna kwotę ponad 1,4 mln zł - informuje prok. Ryszard Gąsiorowski z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Czytaj też: Deweloperski absurd w Kołobrzegu. Mieszkańcy mają do parkingu... 2,5 kilometra!

Oprócz fałszowania faktur z kwotą należności przekraczającą 10 milionów złotych, drawskiemu biznesmenowi zarzucono m.in. oszustwa podatkowe i naruszenie procedury rachunkowej, a także naruszenie przesyłania ksiąg podatkowych właściwemu organowi podatkowemu.

- Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów - dodaje prok. Gąsiorowski. - Wyjaśniał, że to nie on wypisywał faktury, te nie były wcześniej kwestionowane. Wskazał, że w 2017 r. ze względu na problemy osobiste mógł nie być w stanie dopilnować prowadzonej przez siebie działalności i jego zdaniem błędy popełnili jego pracownicy.

Mężczyzna trafił tymczasowo do aresztu. Otrzymał również zakaz opuszczania kraju, dozór policji i nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności gospodarczej.

Biznesmen wkrótce odpowie za swoje czyny przed wymiarem sprawiedliwości. Do Sądu Okręgowego w Koszalinie trafił już akt oskarżenia. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, grozi mu nawet do 25 lat więzienia.

Czytaj też: Zachodniopomorskie: 19-letni kierowca audi pędził na złamanie karku. Słono za to zapłaci

Sonda
Czy kary za oszustwa podatkowe powinny być wyższe?
Najważniejsze zmiany w prawie i podatkach 2022. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE