Akcja CBA w Małopolsce. Siedem osób zatrzymanych za korupcję i wyłudzanie pieniędzy

2021-11-24 11:20
CBA
Autor: CBA

Siedem osób zatrzymali na terenie Małopolski i Śląska funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie. Akcja CBA ma związek ze śledztwem, które toczy się w sprawie wyłudzeń pieniędzy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wśród zatrzymanych są prezesi spółki pośredniczącej w pozyskiwaniu środków. Mieli oni domagać się łapówek w zamian za pomoc przy przyznawaniu subwencji.

Akcja CBA w Małopolsce. Siedem osób zatrzymanych

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało dzisiaj (24 listopada) o akcji, którą funkcjonariusze przeprowadzili na terenie Małopolski i Śląska. W związku z toczącym się śledztwem dotyczącym wyłudzeń pieniędzy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zatrzymano siedem osób. W tym gronie są prezesi spółki pośredniczącej w pozyskiwaniu środków od NCBiR, prezesi spółek występujących jako beneficjenci środków oraz księgowa jednej ze spółek. Zdaniem śledczych przestępczy proceder polegał na uzależnianiu wypłaty subwencji przez prezesa spółki zarządzającej funduszem od uzyskania przez niego korzyści majątkowej. Prokuratura Okręgowa w Krakowie przedstawiła zatrzymanym zarzuty korupcyjne oraz osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez uzyskanie nienależnej im subwencji finansowej.

PRZECZYTAJ: Kraków. Burza po słowach Barbary Nowak. Jest odpowiedź Teatru im. Słowackiego

W toku śledztwa badane jest także uzyskanie subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w Warszawie. Dotacja była skierowana do przedsiębiorców i uzależniona od liczby zatrudnionych osób. Zgromadzone w sprawie materiały wskazują, że wnioskujący o dotacje wprowadzili PFR w błąd, co do liczby rzeczywiście zatrudnionych osób i uzyskali nienależne dofinansowanie w wysokości 84 tysięcy złotych.

ZOBACZ: Bandycki napad w Chrzanowie! 63-letnia kobieta pobita drewnianymi kijami. Sprawa ma drugie dno?

Sonda
Jak oceniasz pracę CBA?
Zabił człowieka i uciekł do lasu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE