Będziesz w szoku, gdy dowiesz się ile spalisz kalorii robiąc tę jedną rzecz. I to w pięknym otoczeniu!

i

Autor: Konrad Wąsik, CC 3.0, Wikimedia Commons Jezioro Czorsztyńskie

Będziesz w szoku, gdy dowiesz się ile spalisz kalorii robiąc tę jedną rzecz. I to w pięknym otoczeniu!

2022-06-29 17:57

Piękna okolica, ciepłe lato i trochę aktywności - czego chcieć więcej? Lato za pasem, a to oznacza, że zdecydowanie warto korzystać z uroków natury. Coraz większą popularnością cieszą się nie tylko wyjazdy nad morze, ale też w góry. I to niekoniecznie do Zakopanego. Warto odwiedzić mniej uczęszczane, ale wyjątkowo piękne tereny. A przy okazji pozbyć się nadprogramowych kalorii! Jak to zrobić? Przeczytasz w tym artykule.

Wakacje 2022: Czy warto pojechać w góry?

Wakacje to przede wszystkim czas odpoczynku i niewinnego leniuchowania. Polacy masowo wyjeżdżają w tym czasie do zagranicznych kurortów, ale też nad polskie morze. W ostatnich latach coraz popularniejsza stała się jednak turystyka górska. Turyści wybierają kierunek na południe. Oprócz Zakopanego mocno oblegane są też Bieszczady. Warto jednak poznać nieco mniej popularne destynacje, np. niezwykle urokliwy Spisz. 

To historyczny region, którego zaledwie niewielki skrawek znajduje się w Polsce. Do najpopularniejszych miejscowości należą m.in. Czarna Góra, Frydman, Jurgów, Kacwin, Łapszanka, Łapsze Niżne i Wyżne, Niedzica czy Trybsz. Tylko gmina Łapsze Niżne ma jednak charakter wyłącznie spiski

Do największych atrakcji w okolicy należą przede wszystkim: zamek w Niedzicy i zapora na Dunajcu, która utworzyła Jezioro Czorsztyńskie, stanowiące ważny ośrodek rekreacyjny. Ale to bliskość natury i wyjątkowy klimat tego miejsca najbardziej przyciąga turystów. Okolica ta jest niezwykle atrakcyjna pod jednym względem - znajduje się tu mnóstwo tras rowerowych, dzięki którym możemy poznać górski spisz z perspektywy dwóch kółek. 

Spisz w okolicach Nowej Białej

i

Autor: Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons Spisz w okolicach Nowej Białej

Rower? Oto najlepsze trasy na Spiszu

A gdzie najlepiej pojeździć na rowerze? Tras rowerowych jest co nie miara! Na przykład taka wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Liczy sobie niecałe 28 kilometrów i wiedzie od zamku w Niedzicy aż do zamku w Czorsztynie dookoła jeziora. Ścieżka jest dość łatwa, choć ma jeden stromy podjazd w Falsztynie - przyznaje Kuba, właściciel wypożyczalni rowerów z Niedzicy i zapalony kolarz, który te tereny zna od podszewki. 

Niezwykle atrakcyjna jest też pętla po Spiszu. Trasa ta ma nieco ponad 30 kilometrów i częściowo przebiega przez Słowację, której granicę przekraczamy tuż obok urokliwych wodospadów w Kacwinie. Widoki dosłownie zapierają dech w piersiach - dla takich krajobrazów warto się zmęczyć! 

Trasa rowerowa w Kacwinie prowadząca do wodospadów i granicy ze Słowacją

i

Autor: Amadeusz Calik / Super Express Trasa rowerowa w Kacwinie prowadząca do wodospadów i granicy ze Słowacją

Spalanie kalorii? Odchudzanie? Rower jest idealny!

W czasie wakacji powinniśmy też zadbać o własne zdrowie i kondycję, by naładować baterie na cały rok. - Podczas godzinnej jazdy na rowerze spalimy nawet 500 kcal. Sport ten sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na zmęczenie oraz znacznie podnosi nam poziom endorfin (hormonów szczęścia), co z kolei pozwala lepiej znosić stres - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Patrycja Kwiecień, prezes Stowarzyszenia Zdrowy Spisz, które zajmuje się promocją zdrowia właśnie na Spiszu. 

A dla tych, którym z rowerem nie po drodze, polecamy też spacery i wędrówki, bo na Spiszu jest co zobaczyć. - Spacerując średnim tempem przez godzinę spalimy 200 kcal. Lato to idealny moment na piesze wycieczki. Aby uniknąć spacerów na pełnym słońcu warto wybrać się na wycieczkę do lasu. Chodząc leśnymi ścieżkami, nie tylko dotlenimy organizm, ale również się zrelaksujemy. Do tego wspomożemy swój układ krwionośny i spalimy zbędne kilogramy! - zachęca do aktywności Patrycja Kwiecień ze Stowarzyszenia Zdrowy Spisz.

W formie 24: wyjazd w góry
Nasi Partnerzy polecają