Bieda i choroby zakaźne to główne problemy tego miejsca. Polscy lekarze ruszają z pomocą

i

Autor: Polska Fundacja dla Afryki Z dala od turystycznych centrów tego kraju, takie widoki na Madagaskarze to codzienność

Lekarze z Krakowa polecą na Madagaskar. Pomogą walczyć z trądem

2019-10-02 15:34

Polowe zakwaterowanie, skrajne warunki klimatyczne i trąd. To przybliżony krajobraz północno-zachodniego Madagaskaru, gdzie już w sobotę poleci zespół lekarzy z Krakowa i Bydgoszczy z misją humanitarną.

2 tygodnie w jednym z najbardziej zaniedbanych cywilizacyjnie obszarów Afryki. Zespół lekarzy z Krakowa w najbliższy weekend poleci z misją humanitarną na Madagaskar. Krakowski oddział Polskiej Fundacji dla Afryki wysyła do miasta Mampikony pediatrów ze Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu oraz okulistkę z Bydgoszczy. Przewodzić im będzie Doktor Lidia Stopyra, która przyznaje, że problemów będzie dużo.

Choroby tropikalne plus głód, dlatego jedziemy taką ekipą specjalistów głównie chorób zakaźnych. Generalnie misja jest również zorganizowana pod kątem leczenia trądu, jako że fundacja wybudowała tam dwie wioski dla chorych na trąd - mówi Pani Doktor Stopyra.

Oprócz misji na Madagaskar, krakowska fundacja zorganizowała też zbiórkę pieniędzy na remont przychodni w Esengu, we wschodnim Kamerunie.

Około 250 - 300 pacjentów przychodzi co roku do tej lecznicy, dostają lekarstwa, są konsultowani. Około 100 porodów jest przyjmowanych. Natomiast budynek jest w fatalnym stanie technicznym w tej chwili i wymaga pilnego remontu - mówi Prezes fundacji Wojciech Zięba.

Jak dodaje, w pierwszej kolejności trzeba będzie wymienić dach, okna, zrobić nowe sanitariaty oraz poszerzyć porodówkę. Pieniądze na te cele można wpłacać przez stronę internetową Polskiej Fundacji dla Afryki.

Najdroższym elementem misji Pani Doktor Stopyry na Madagaskar były bilety lotnicze. Całkowity koszt dwutygodniowej wyprawy Fundacja szacuje na około 50.000 złotych.

Posłuchaj relacji Kuby Paducha:
Nasi Partnerzy polecają