Był prezentem od Lecha Wałęsy, teraz zastąpi go maszyna wojskowa. Sokół TOPR przechodzi przegląd

i

Autor: Grzegorz Mroczka/CC BY-SA 3.0/wikipedia Śmigłowiec Sokół należący do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tatry

Sokół TOPR przechodzi przegląd. Zastępuje go maszyna wojskowa

2023-11-28 8:16

Sokół należący do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przechodzi przegląd techniczny i z tego powodu obecnie nie może brać udziału w akcjach. W zastępstwie do Zakopanego przyleciała bliźniacza maszyna z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Własnym Sokołem TOPR dysponuje od lat 90. ubiegłego wieku. Był to prezent od Lecha Wałęsy.

Sokół TOPR przechodzi przegląd. Zastępuje go maszyna wojskowa

Przez najbliższe trzy tygodnie śmigłowiec Sokół Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będzie przechodził przegląd techniczny. W tym czasie maszynę będzie zastępował wojskowy helikopter. W zastępstwie Sokoła TOPR do Zakopanego przyleciała bliźniacza maszyna W-3 Sokół z Lotniczej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Załogę śmigłowca, który przez najbliższe 3 tygodnie będzie widoczny nad Tatrami, stanowią wojskowi piloci i mechanik oraz doświadczeni ratownicy TOPR. Jak podkreślają ratownicy TOPR, śmigłowiec jest niezastąpioną maszyną przy ratownictwie w górach.

- Nie wyobrażamy sobie teraz udzielania pomocy potrzebującym i ratowania życiach w górach bez użycia śmigłowca, ponieważ istotny jest czas dotarcia do potrzebujących pomocy. Teraz zaczyna się zima, już obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, więc w przypadku na przykład akcji związanych z przysypaniem przez lawinę śnieżną, czas dotarcia i jest absolutnie kluczowy dla uratowania życia – powiedział PAP ratownik TOPR Andrzej Marasek.

TOPR ma własny śmigłowiec od lat 90. Sokół był prezentem od Lecha Wałęsy

PAP przypomina historię udziału maszyn lotniczych w akcjach ratunkowych. Tatrzańscy ratownicy zaczęli używać śmigłowca na początku lat 70. – wówczas w okresie wzmożonego ruchu turystycznego śmigłowiec radzieckiej konstrukcji Mi-2 zaczął okazjonalnie stacjonować w Zakopanem. Na stałe - w sezonie letnim i zimowym helikopter pojawił się pod Tatrami w 1975 r. Wówczas bazę zakopiańską obsługiwał zespół ratownictwa z Krakowa. Od początku lat 90. TOPR dysponuje własnym śmigłowcem Sokół, którego ratownikom podarowała kancelaria prezydenta Lecha Wałęsy.

W 1994 r. podczas działań ratowniczych maszyna uległa katastrofie w Dolinie Olczyskiej, w której zginęło dwóch pilotów i dwóch ratowników. Po półtorarocznej przerwie śmigłowiec wrócił pod Tatry i jest niezstąpiony podczas wysokogórskich akcji. Kilkuminutowy lot śmigłowca zastąpił wielogodzinne wyprawy ratownicze, dzięki czemu znacznie skrócił się czas dotarcia do poszkodowanych.

Sonda
Lubisz jeździć w polskie Tatry?
Złodzieje ukradli staruszce 10 kur i koguta
Nasi Partnerzy polecają