Poszukiwany

i

Autor: Facebook/Poszukiwani

Czarna seria w Tatrach. Zginął 46-latek. Ciało Gabriela znaleźli w dolinie

2022-01-11 9:37

Kolejna tragedia w Tatrach! W nocy z poniedziałku na wtorek (10/11 stycznia) odnaleziono zwłoki 46-letniego Gabriela, który zaginął w sobotę (8 stycznia), podczas samotnej wyprawy na szczyt Grześ w Tatrach Zachodnich. Prawdopodobną przyczyną śmierci mężczyzny był upadek z dużej wysokości. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów, że w górach panują obecnie bardzo trudne warunki, wymagające dużego doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu.

Czarna seria w Tatrach. Nie żyje poszukiwany 46-latek. Znaleziono zwłoki

Niestety nie udało się odnaleźć żywego 46-letniego turysty, który zaginął w sobotę (8 stycznia) podczas samotnej wędrówki na szczyt Grześ w Tatrach Zachodnich. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zwłoki mężczyzny zostały odnalezione w nocy z poniedziałku na wtorek (10/11 stycznia) w Dolinie Jarząbczej pod Niską Przełęczą. Prawdopodobną przyczyną śmierci 46-latka był upadek z dużej wysokości. W akcję poszukiwawczą było zaangażowanych jedenastu ratowników, którzy używali między innymi dronów oraz sprzętu służącego do namierzania sygnału telefonów komórkowych. To kolejna w ostatnich dniach tragedia w Tatrach. W niedzielę (9 stycznia) odnaleziono zwłoki trzech turystów z Polski, którzy próbowali zdobyć Gerlach. W tej sprawie polska prokuratura planuje przeprowadzenie śledztwa. Słowacka Horska Zachranna Sluzba przekazała, że prawdopodobnie przyczyną zgonu turystów było odpadnięcie ze ściany i upadek z dużej wysokości.

PRZECZYTAJ: Michał, Aleksander i Adam "są już w swoich górach". Łamiące serce pożegnania po tragedii pod Gerlachem

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Na szlakach jest bardzo ślisko - zalegający śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Utrudnienie w poruszaniu się w partiach graniowych stanowi również silny wiatr. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

ZOBACZ: Śledztwo w sprawie tragedii pod Gerlachem. Przyczyna śmierci turystów została wstępnie ustalona

Sonda
Czy turyści powinni płacić za akcje ratownicze, gdy wychodzą w góry pomimo zakazu?
12–letnia Kinga K. ze Smęgorzewa popełniła samobójstwo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE