Do Małopolski nadchodzą burze, wichury i opady gradu. Synoptycy IMGW zdradzają: Najsilniejszych burz spodziewamy się wieczorem

i

Autor: FelixMittermeier/cc0/pixabay W piątek, 19 sierpnia synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz w zachodniej Małopolsce.

Załamanie pogody w Małopolsce

Do Małopolski nadchodzą burze, wichury i opady gradu. Synoptycy IMGW zdradzają: "Najsilniejszych burz spodziewamy się wieczorem"

2022-08-19 9:11

Piątek, 19 sierpnia w Małopolsce będzie upalny, jednak z zachodniej części kraju nadciąga już front burzowy, który przyniesie załamanie pogody. Prognozowane jest wystąpienie silnych podmuchów wiatru, osiągających prędkość nawet 110 km/h oraz opady gradu o średnicy do 5 cm. Według synoptyków IMGW największe zagrożenie gwałtownymi burzami wystąpi w godzinach wieczornych.

Upały i załamanie pogody w Małopolsce. Połowa województwa zagrożona burzami

Piątek, 19 sierpnia będzie w Małopolsce upalnym dniem. Słupki rtęci w termometrach pokażą powyżej 30 st. Celsjusza, z tego powodu wszędzie, poza powiatem tatrzańskim i nowotarskim obowiązują pomarańczowe alerty pogodowe IMGWNa horyzoncie widać już jednak załamanie pogody, związane z frontem burzowym, który nadciąga z zachodniej części Polski. Przyniesie on opady deszczu, lokalnie osiągające wartość 40 mm, bardzo silny wiatr z podmuchami do 110 km/h oraz opady gradu o średnicy do 5 cm. 

W przypadku Małopolski zagrożona jest przede wszystkim zachodnia część województwa, łącznie z Krakowem. Im dalej na wschód, tym ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych spada. Burze mogą występować przez cały piątek, lecz nasilenie wyładowań atmosferycznych spodziewane jest głównie wieczorem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Kraków. Zmiany w komunikacji publicznej po wakacjach. Miasto skraca trasy

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!

Prognoza synoptyków IMGW: "Najsilniejszych burz spodziewamy się wieczorem"

- Najsilniejszych burz spodziewamy się wieczorem, kiedy to prognozowane są najlepsze warunki do powstania dobrze zorganizowanych układów burzowych, również w postaci linii szkwałowych z porywami wiatru do 110 km/h. Wysoka zawartość wilgoci w profilu pionowym atmosfery oraz powolne przemieszczanie się burz z południa na północ przełożą się na zwiększone ryzyko ulewnych opadów deszczu, punktowo może spaść do 30-40 mm deszczu. Również w godzinach popołudniowych możliwe są opady gradu o średnicy do 3-5 cm. Im dalej wschód tym prawdopodobieństwo wystąpienia burz oraz natężenie zjawisk im towarzyszących będzie mniejsze. Również charakter będzie inny, będą to głównie burze pulsacyjne, z opadami deszczu do 20-30 mm, porywami wiatru do 85 km/h oraz możliwym gradem o średnicy do 2-3 cm. Największe prawdopodobieństwo utworzenia się takich burz jest w Karpatach i na Pogórzu Karpackim.

Sonda
Czy sprawdzasz na bieżąco ostrzeżenia IMGW?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki