Dodatek węglowy w Małopolsce. Kraków całkowicie pominięty. Kto dostał najwięcej?

i

Autor: pixabay.com Pieniądze na dodatek węglowy w Małopolsce otrzymały wszystkie gminy z wyjątkiem Krakowa.

Dotarły pieniądze na zakup węgla

Dodatek węglowy w Małopolsce. Kraków całkowicie pominięty. Kto dostał najwięcej?

2022-09-22 18:07

Małopolski Urząd Wojewódzki przelał na rachunki samorządów pieniądze przeznaczone na wypłatę dodatku węglowego. Środki trafiły do 181 gmin, czyli wszystkich z wyjątkiem Krakowa. Powodem jest obowiązująca w stolicy województwa uchwała zakazująca palenia węglem. Łącznie do Małopolski na wypłatę dodatku węglowego trafiło ponad 820 milionów złotych.

Dodatek węglowy w Małopolsce. Kraków nie dostał ani złotówki

Małopolski Urząd Wojewódzki otrzymał pieniądze na wypłatę dodatku węglowego i przelał je na rachunki samorządów. Łącznie do Małopolski trafiło na ten cel 821 882 340 złotych. Pieniędzmi będzie dysponować 181 gmin, jedyną pominiętą gminą jest miasto Kraków. Powodem takiego obrotu sprawy jest obowiązująca w stolicy województwa uchwała zakazująca palenia węglem. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jednorazowy dodatek węglowy wynosi 3 tysiące złotych.

Po otrzymaniu środków z Ministerstwa Klimatu i Środowiska natychmiast przelaliśmy je na konta samorządów. Apeluję, aby urzędy miast i gmin sprawnie przeprowadziły weryfikację złożonych wniosków i niezwłocznie przekazywały pieniądze mieszkańcom. Małopolanie ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Przypominam, że weszła w życie nowelizacja przepisów, która wydłuża czas dla samorządów na weryfikację wniosków. Rząd wsłuchał się w propozycje samorządów i uwzględnił ich propozycje w nowelizacji ustawy, którą podpisał Pan Prezydent i która weszła już w życie – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini. "Nawet po śmierci nie mają spokoju"

Wstrząsające wideo po śmierci Krystiana z Radymna, który zmarł w trakcie policyjnej interwencji

Kto w Małopolsce dostał najwięcej pieniędzy na dodatek węglowy?

Najwyższa kwota przeznaczone na wypłatę dodatków węglowych została przekazana do następujących samorządów:

  • Kęty – 12 393 000 zł,
  • Krzeszowice – 12 362 400 zł,
  • Myślenice – 11 236 320 zł,
  • Andrychów – 11 169 000 zł,
  • Chełmiec – 10 823 220 zł.
Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE