Tak wygląda nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

i

Autor: Agnieszka Diaków / Archiwum SU

Dziesiątki karetek i radiowozów. Wielkie przenosiny szpitala Uniwersyteckiego

2019-11-18 7:47

Tak potężnej operacji w Krakowie jeszcze nie było. W poniedziałek, 18 listopada rozpoczyna się przenoszenie oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej lokalizacji w Prokocimiu. Pacjenci będą przewożeni specjalnymi kolumnami w asyście radiowozów policji. Choć służby zapowiadają, że większych utrudnień nie będzie - trzeba spodziewać się większych korków i opóźnień.

Pierwszy, przełomowy etap potrwa trzy dni. W pierwszej kolejności w nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu zacznie pracę dziewięć oddziałów i związane z nimi poradnie. Pozostałe przez cały czas funkcjonują bez zmian w dotychczasowej lokalizacji.

- Tak naprawdę poniedziałkowa przeprowadzka dla pracowników szpitala rozpocznie się już poprzedniego dnia, czyli w niedzielę. Wtedy po raz ostatni zweryfikujemy wszystkie oddziały, które w pierwszej fazie mają przyjąć Pacjentów. Następnego dnia – już o godzinie 6 rano - rozpocznie dyżur Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. To zabezpieczenie, bez którego szpital nie może istnieć  i bez którego nie moglibyśmy podejmować się przenosin pacjentów - tłumaczył w minionym tygodniu dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Dla przebywających na oddziałach pacjentów proces przenosin rozpocznie się około godziny 9, po podaniu porannych leków oraz po śniadaniu w poniedziałek, 18 listopada. To właśnie o tej godzinie wyruszą pierwsze kolumny samochodów z każdego z przenoszonych w tym dniu oddziałów. Wszyscy pacjenci przewożeni będą pod opieką personelu medycznego transportem szpitalnym - ambulansami oraz przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych busami. Aby usprawnić przejazd, kolumna samochodów szpitalnych zabezpieczana będzie przez policję. Trasa została wyznaczona tak, by nie kolidować z codziennym ruchem miejskim.

- Nasze radiowozy będą eskortować ambulanse, busy z pacjentami na sygnałach uprzywilejowania. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów a jazda na sygnałach nie oznacza ryzykowanych manewrów czy rozwijania dużej prędkości. Tu chodzi po prostu o płynność przejazdu oraz sprawne i niezakłócone przemieszczenie pacjentów. Na początku i na końcu każdej kolumny transportu medycznego będzie radiowóz policyjny. W tym miejscu kieruję uwagę do postronnych kierowców, uczestników ruchu. Przepuszczając radiowóz należy zwrócić uwagę czy nie prowadzi kolumny,  a pojazdom w składzie kolumny uprzywilejowanej także należy ustąpić pierwszeństwa, nawet jeśli te pojazdy ze środka kolumny nie jadą na sygnałach. O tym że radiowóz prowadzi uprzywilejowaną kolumnę świadczą włączone w radiowozie czerwone sygnały świetlne - oprócz niebieskich. Przejazdy nie powinny znacząco utrudniać ruchu ani powodować drogowych zatorów. Kolumny będą składać się tylko z kilku pojazdów a transport będzie realizowany poza godzinami szczytu. Dodaję, że oprócz drogówki w działaniach będą uczestniczyć patrole prewencyjne z komisariatu VI a całość akcji będzie nadzorowana przez sztab policji komendy miejskiej - mówi komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta.

Po przyjeździe na miejsce, w Nowej Siedzibie w Krakowie-Prokocimiu, na pacjentów czekać już będą znane im z dotychczasowej siedziby zespoły medyczne oraz miejsca w dwuosobowych pokojach na nowych oddziałach. Tam też zostanie im podany obiad. Całość logistyczna operacji zakończy się w godzinach popołudniowych.

Funkcjonujące przy przenoszonych oddziałach poradnie rozpoczną pracę w NSSU w kolejnym dniu po przeniesieniu oddziału. Transformacji ulegnie sposób rejestrowania wizyt. W nowej siedzibie uruchomiono "Centralną Rejestrację", do której zgłaszać się będą pacjenci zarówno ze skierowaniami na pierwszą wizytę, jak i mający wyznaczony już terminy kolejnych wizyt. Centralna Rejestracja mieści się w Budynku C, tuż przy wejściu.

Co bardzo istotne - pacjenci w stanach nagłych, wymagających przyjęcia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, nadal przyjmowani są wyłącznie w dotychczasowej lokalizacji, przy ul. Kopernika 50.

Które oddziały zostaną przeniesione? Zobacz na poniższej grafice!

Wielkie przenosiny Szpitala Uniwersyteckiego

i

Autor: materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki