Reporter Wojciech Sidorowicz sprawdzał, czym jest echolokacja

i

Autor: Wojciech Sidorowicz

Wyjątkowe warsztaty w Krakowie. Echolokacja nie tylko dla zwierząt! [AUDIO]

2019-11-18 10:16

Nie tylko delfiny i nietoperze, ale również ludzie mogą używać echolokacji. Tę wyjątkową umiejętność poznawali uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez krakowską Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Osoby niewidome i słabowidzące dowiedziały się, w jaki sposób wykorzystać dźwięk, by swobodnie się poruszać po różnych pomieszczeniach, a także po dworze.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego w ramach programu Erasmus+ przeprowadziła pierwsze warsztaty dotyczące technik echolokacji. Zajęcia odbyły się w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie. Ta umiejętność do tej pory przypisywana była np. delfinom i nietoperzom, ale jak się okazuje, bez problemu mogą z niej korzystać również ludzie. 

Echolokacja polega na tym, że za pomocą echa zwierzę, jak i człowiek są w stanie określić położenie przedmiotów wokół. Ta technika pomaga osobom niewidomym i słabowidzącym w swobodniejszym poruszania.

 - Echo, czuję odbicie. Dźwięk odbija się od przeszkody i czuję, że ta przestrzeń przede mną jest ograniczona. Stąd wiem, że coś przede mną stoi - mówi uczestniczka warsztatów. - Liczę, że echolokacja pomoże mi w życiu. Jestem osobą, która traci wzrok i chcę być jak najbardziej samodzielna. Dlatego szukam różnych sposób, żeby sobie ułatwić poruszanie się bez wzroku - dodaje.

- Nie tylko niewidomi mogą wykorzystać echolokację w życiu. Ja również z niej korzystam, gdy chodzę po ciemnych pomieszczeniach - mówi Kamila Miller-Zdanowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej. - Dzięki temu jestem w stanie ominąć na przykład meble, które moi sąsiedzi postawili na klatce schodowej - dodaje.

Wyjątkowe warsztaty w Krakowie. Echolokacja nie tylko dla zwierząt! Posłuchaj naszego materiału:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki