Egipskie ciemności w Krakowie? Miasto podjęło ważną decyzję. Chodzi o 4 miliony złotych

i

Autor: PDPhotos/cc0/pixabay Kraków zrezygnował z pomysłu wygaszania ulicznego oświetlenia w nocy / zdjęcie ilustracyjne.

Nie będzie oszczędności na oświetleniu

Egipskie ciemności w Krakowie? Miasto podjęło ważną decyzję. Chodzi o 4 miliony złotych

2022-12-02 12:26

Kraków zakończył analizę skutków wyłączenia w godzinach nocnych oświetlenia ulic i chodników. Latarnie miały być wygaszone w godz. 1.00 - 4.00 w nocy, a dzięki temu miasto zaoszczędziłoby 4 miliony złotych. Ostatecznie samorząd zrezygnował z wdrożenia tego pomysłu. Powodem jest troska o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Egipskie ciemności w Krakowie? Miasto analizowało pomysł wyłączania ulicznego oświetlenia w nocy

Kraków analizuje różne możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej. W tym przypadku chodzi o oszczędności w samorządowym budżecie oraz o spełnienie wymogów ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Ten akt prawny obliguje samorządy do dokonania redukcji zużycia energii elektrycznej o 10 proc. Jednym z analizowanych pomysłów był plan wygaszania ulicznego oświetlenia w nocy. Wyłączanie latarni w godz. 1.00 - 4.00 w nocy miało pozwolić na zaoszczędzenie 4 milionów złotych. Krakowski magistrat poinformował jednak, że pomysł nie zostanie wdrożony.

Bezpieczeństwo ważniejsze od oszczędności. Latarnie nie będą wygaszane

Głównym powodem rezygnacji z pomysłu nocnego wygaszania ulicznego oświetlenia w Krakowie są względy bezpieczeństwa. System oświetlenia ulicznego jest tak zorganizowany, że nie ma obecnie możliwości wyłączenia latarni z pominięciem newralgicznych miejsc, tj. skrzyżowań czy przejść dla pieszych. Wyłączenie oświetlenia w takich miejscach mogłoby natomiast skutkować większą liczbą tragicznych zdarzeń drogowych.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?
Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o mordercy Jacku Jaworku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają