FATALNE warunki w Tatrach. TPN OSTRZEGA przed zagrożeniem lawinowym

i

Autor: Jacky Barrit/cc0/pixabay Na wysokości ponad 1800 metrów n.p.m. obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

UWAGA! Lawinowa TRÓJKA w Tatrach! Zamieć i niebezpieczne nawisy śnieżne!

2021-02-18 9:43

Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów przed górskimi wyprawami. Na szlakach panują bardzo trudne warunki spowodowane opadami śniegu, niski pułap chmur ogranicza natomiast widoczność. Na graniach utworzyły się niebezpieczne nawisy śnieżne. W góry powinny wychodzić tylko osoby posiadające odpowiednie doświadczenie oraz sprzęt. Na wysokości powyżej 1800 metrów n.p.m. obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Jak informują służby TPN, szlaki turystyczne w Tatrach przysypane są warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, zmrożony śnieg - szlaki są nieprzetarte. Pokrywa śniegowa jest mocno zróżnicowana, w zależności od wystawy i wysokości. Przez niewielką odwilż, śnieg jest mokry ciężki i przepadający. Na Kasprowym Wierchu leży już 176 cm śniegu, a temperatura na szczycie wynosi minus 6 stopni Celsjusza. W partiach graniowych utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Wiatr miejscami utworzył głębokie zaspy. Na graniach utworzyły się niebezpieczne nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC.

PRZECZYTAJ: Nie żyje asp. sztab. Dariusz Kozioł. "Odchodząc tak wcześnie, pozostawił pogrążoną w smutku rodzinę i bliskich"

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje do czwartku, 18 lutego godz. 20.00. Zgodnie z nomenklaturą stosowaną przez TPN oznacza on, że "pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa".

ZOBACZ: PODHALE: Dyrektor zwolnił mnie z pracy, bo poskarżyłam się na brak maseczek

Tak wygląda praca pługopiaskarki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki