Groza w Tatrach! Niedźwiedzie podchodzą coraz bliżej domów. Ważny apel TPN

i

Autor: Pixel-mixer/cc0/pixabay Niedźwiedzie podchodzą coraz bliżej ludzkich zabudowań. Zwierzęta poszukują tam pożywienia.

Niedźwiedzie szukają pożywienia

Groza w Tatrach! Niedźwiedzie podchodzą coraz bliżej domów. Ważny apel TPN

2022-09-28 9:24

Niedźwiedzie w Tatrach w poszukiwaniu pożywienia podchodzą coraz bliżej domów. Ich zainteresowanie wzbudzają zwłaszcza śmietniki, kompostowniki oraz zalegające na ziemi owoce. Tatrzański Park Narodowy zaapelował o zabezpieczanie obiektów stanowiących "spiżarnie" dla niedźwiedzi. Od sierpnia przyrodnicy z TPN prowadzą akcję odstraszania drapieżników.

Niedźwiedzie w Tatrach podchodzą coraz bliżej domów 

Niedźwiedzie w Tatrach przygotowują się do zimy. W ich przypadku oznacza to głównie poszukiwanie pożywienia, które pozwoli im przetrwać najtrudniejszą porę roku. Niedźwiedzie coraz częściej są widywane w pobliżu ludzkich siedlisk. Zwierzęta wabi łatwy do zdobycia pokarm, znajdujący się w śmietnikach i kompostownikach. Misie nie gardzą również zalegającymi na ziemi owocami. Ze względów bezpieczeństwa, Tatrzański Park Narodowy zaapelował, by usuwać z ziemi owocowe spady, a także zabezpieczać obiekty stanowiące dla niedźwiedzi "spiżarnie". - To typowe, że niedźwiedzie o tej porze roku zwiększają aktywność, przygotowując się do zimy. Są widywane w miejscach przylegających do terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale nie tylko. Zbliżają się do ludzkich siedzib, szczególnie tam gdzie jest dostępność pokarmu – np. drzewa owocowe, kompostowniki czy śmietniki. Dlatego apelujemy do mieszkańców takich terenów o usuwanie owoców leżących na ziemi, zabezpieczanie kompostowników oraz śmietników – powiedział PAP wicedyrektor TPN i specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Przyrodnicy TPN od sierpnia odstraszają niedźwiedzie gumowymi pociskami

Już od miesiąca trwa, prowadzona przez pracowników TPN akcja odstraszania niedźwiedzi zbliżających się do ludzkich osad. Drapieżniki odstraszane są za pomocą gumowych pocisków. W zdecydowanej większości przypadków, trafienie niedźwiedzia gumowym pociskiem nie powoduje u niego poważnych obrażeń, działa natomiast profilaktycznie, zapobiegając powrotom dzikich zwierząt w pobliże domów. - Odstraszanie niedźwiedzi problemowych za pomocą kul gumowych jest jednym z wielu działań, które podejmujemy, a które przynoszą efekty i neutralizują sytuacje konfliktowe. W konsekwencji ratują niedźwiedzie przed trafieniem do ogrodów zoologicznych, śmiercią pod kołami samochodów czy uśpieniem. W projekcie ochrony niedźwiedzi, który realizujemy od lat, przede wszystkim założyliśmy sobie przeciwdziałanie przyczynom, a nie walczenie ze skutkami. Ważna jest profilaktyka – zabezpieczanie koszy na śmieci, elektryczne pastuchy wokół schronisk, akcje edukacyjne dla turystów i mieszkańców związane z niezaśmiecaniem i niedokarmianiem dzikich zwierząt – wyjaśnia Filip Zięba.

Sonda
Czy wiesz, jak należy się zachować w przypadku spotkania niedźwiedzia?
Balice: druh Andrzej z OSP Balice został śmiertelnie potrącony przez samochód podczas służby.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE