Grypa ZAATAKOWAŁA w Małopolsce. Przerażające statystyki, są ofiary śmiertelne

2020-02-14 15:03 AC
Grypa zaatakowała w Małopolsce. Przerażające statystyki, są ofiary
Autor: Pixabay

W Małopolsce rośnie liczba chorych na grypę. Tylko od początku roku na terenie naszego województwa lekarze odnotowali ponad 90 tysięcy zachorowań, a dwie osoby zmarły z powodu powikłań. Tylko w Krakowie w ostatnim tygodniu na grypę zachorowało ponad 3 tysiące osób.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądała sytuacja w analogicznym okresie poprzedniego roku. Okazuje się, że było podobnie.

- W tym roku mamy anomalie pogodowe. Właściwie nie ma mrozu, dlatego ten pik, który zawsze występuje w grudniu, u nas się przesunął. Zobaczymy jak to będzie wyglądało teraz w porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego - mówi Dominika Łatak-Glonek z sanepidu.

Lekarze podkreślają, że grypy nie należy lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do zapalenia płuc czy niewydolności oddechowej. Najskuteczniejszą metodą walki z grypą są szczepienia ochronne.

- W naszym społeczeństwie cały czas nie docenia się profilaktyki grypy. Jesteśmy jednym z najgorzej szczepiących się krajów w Europie - mówi lekarz chorób zakaźnych Hanna Czajka.

Z powodu ogromnego wzrostu zachorowań na grypę szpital w Wadowicach musiał ograniczyć odwiedziny pacjentów.