Horrendalne ceny wynajmu mieszkań w Krakowie. Rodzice koleżanki zamierzają sprzedać ziemię

i

Autor: PhotoMIX-Company/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Właściciele robią castingi na najemców!

Horrendalne ceny wynajmu mieszkań w Krakowie. "Rodzice koleżanki zamierzają sprzedać ziemię"

2022-09-12 13:26

Przed rozpoczęciem roku akademickiego studenci mają ogromny problem z wynajęciem mieszkania w Krakowie. Ceny osiągnęły astronomiczne poziomy, a mimo to liczba chętnych przewyższa liczbę dostępnych lokali. Jak opisuje "Gazeta Wyborcza", właściciele kawalerek... organizują nawet castingi na najemców. Preferowani są ci, którzy mają obniżone wymagania, co do stanu technicznego lokalu.

Astronomiczne ceny wynajmu mieszkań w Krakowie. Studenci mają problem

Zbliża się rozpoczęcie roku akademickiego 2022/23, co oznacza, że studenci mają już niewiele czasu na znalezienie własnego lokum. W tym roku ich sytuacja jest wyjątkowo trudna, ponieważ ceny wynajmu mieszkań w Krakowie osiągają astronomiczne wartości. Rozchwytywane są zwłaszcza kawalerki, tradycyjnie będące w centrum zainteresowania studentów. Ten segment rynku nieruchomości bardzo mocno zyskał po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy uchodźcy szukający schronienia w naszym kraju masowo zaczęli interesować się wynajmem najtańszych mieszkań. Rosnący popyt wykorzystali właściciele nieruchomości, windując ceny do absurdalnych wręcz poziomów. Wpływ na koszty najmu ma również drożyzna, związana przede wszystkim z wysokimi cenami surowców energetycznych. Jak opisuje "Gazeta Wyborcza", w tym roku sezon na wynajmowanie mieszkań zaczął się już w lipcu. Studenci planujący stały pobyt w Krakowie musieli więc pogodzić się z koniecznością opłacania lokalu przez niemal całe wakacje. Ci którzy się zagapili, mają natomiast ogromny problem ze znalezieniem dostępnych kawalarek. Będąc pod presją decydują się na przepłacanie i liczą na pomoc rodziców w opłaceniu rachunków.

Moi jakoś sobie poradzą, ale wiem, że rodzice koleżanki zamierzają sprzedać ziemię, gdzieś koło Sandomierza, by starczyło im na wynajem na całe studia - powiedziała "GW" Kasia z Brzeska, która razem z koleżanką w Krakowie wynajęła 37-metrowe mieszkanie za 3,2 tys. zł miesięcznie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Tory tramwajowe kilka metrów od mieszkań! Mieszkańcy Prądnika Białego są przerażeni

Kraków: budują tramwaj na Górkę Narodową dosłownie "pod nosem" mieszkańców bloku ul. Pachońskiego

Właściciele mieszkań organizują castingi na najemców

Innym przejawem presji wywieranej na osoby chcące wynająć mieszkanie w Krakowie jest... organizowanie castingów na najemców. Preferowani są ci lokatorzy, którzy godzą się na obniżony standard lokalu, związany przykładowo z niesprawnymi sprzętami, stanowiącymi wyposażenie lokalu. Niektórzy ze studentów godzą się nawet na wyręczanie właścicieli i samodzielne naprawianie popsutych mebli!

Mieszkań brakuje, a chętnych jest na tyle dużo, że wynajmujący mogą pozwolić sobie na castingi, komu wynająć nieruchomość. Trudno spodziewać się odwrócenia tego trendu, bo choć wraz z rozpoczęciem roku akademickiego poszukujących może być mniej, to wysokie ceny ogrzewania, prądu czy kredytów będą zmuszać właścicieli do podwyższania czynszu, co w konsekwencji może prowadzić do szukania przez najemców tańszych alternatyw - twierdzi Karolina Klimaszewska, analityczka serwisu Otodom

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?