Inwazja insektów na Tatrzański Park Narodowy. Są ich tysiące! Gryzą i okropnie cuchną

i

Autor: MelaniMarfeld/cc0/pixabay Biedronka azjatycka stanowi śmiertelne zagrożenie dla rodzimych gatunków, ponieważ zjada ich jaja i larwy.

Śmiertelne zagrożenie dla naszych biedronek

Inwazja insektów na Tatrzański Park Narodowy. Są ich tysiące! Gryzą i okropnie cuchną

2022-10-07 11:48

To już prawdziwa inwazja! Na budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN pojawiło się tysiące biedronek azjatyckich. Zetknięcie z nimi może być bardzo nieprzyjemne dla ludzi. Insekty gryzą i wydzielają cuchnącą hemolimfę. Biedronki azjatyckie są śmiertelnym zagrożeniem dla naszych biedronek, ponieważ zjadają ich jaja i larwy.

Inwazja biedronek azjatyckich w TPN. Tysiące gryzących insektów

Biedronka azjatycka przypuściła prawdziwy szturm na budynek Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tysiące insektów zwanych arlekinami obsiadło południową ścianę obiektu, szukając bezpiecznego schronienia przed zbliżającą się zimą. Biedronki azjatyckie z wyglądu przypominają polskie biedronki, jednak charakteryzują się jaśniejszą barwą i nieregularną liczbą kropek. Arlekiny pochodzą z Azji i są gatunkiem inwazyjnym, szkodliwym dla polskich "siedmiokropek", zjadając ich jaja oraz larwy. Biedronki azjatyckie są bardziej agresywne, a zetknięcie z nimi może być nieprzyjemne dla ludzi, ponieważ insekty gryzą i wydzielają cuchnącą hemolimfę. Ta substancja może być groźna dla osób, które są na nią uczulone! Tatrzański Park Narodowy uspokaja jednak turystów, że sale Centrum Edukacji Przyrodniczej są wolne od dokuczliwych insektów, dlatego można je zwiedzać bez obaw o zetknięcie się z biedronkami azjatyckimi. 

Skąd w Polsce wzięły się biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie w Polsce zaobserwowano w 2006 roku, początkowo w zachodniej części kraju. Arlekiny podobnie jak polskie biedronki, żywią się mszycami, dlatego ściągnięto je z Azji do Stanów Zjednoczonych w celu chronienia upraw przed szkodnikami. Populacja biedronek azjatyckich wymknęła się jednak spod kontroli i zaczęła zdobywać kolejne terytoria. Bardzo trudno je wyplenić, ponieważ w polskich warunkach nie mają one naturalnego wroga, mogącego redukować ich masowy przyrost.

Sonda
Czy widziałeś w swoim domu biedronkę azjatycką?
Grób Andrzeja Zauchy na krakowskim Cmentarzu Batowickim. Mija 31. rocznica śmierci znanego piosenkarza