Jodek potasu

i

Autor: Towfiqu barbhuiya / Unsplash Jodek potasu w tabletkach / zdjęcie ilustracyjne

Jodek potasu dotarł do Krakowa

Kraków ma plan na dystrybucję jodku potasu. W tych miejscach będą wydawane tabletki

2022-10-06 11:52

W Krakowie będzie funkcjonować 186 punktów wydawania jodku potasu. Zostaną one zlokalizowane w obiektach pełniących funkcję obwodowych komisji wyborczych, takich jak szkoły, przedszkola, żłobki oraz domy kultury. Jodek potasu ma być wydawany każdej osobie bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu. Kraków otrzymał prawie 1,4 mln tabletek z jodkiem potasu.

Jodek potasu w Krakowie. Powstanie 186 punktów wydawania tabletek 

Do Krakowa dotarło prawie 1,4 mln tabletek jodku potasu z puli ponad 5 mln tabletek otrzymanych przez Małopolskę. Magistrat poinformował, że w Krakowie powstanie 186 punktów wydawania jodku potasu i będą one zlokalizowane w obiektach pełniących funkcję obwodowych komisji wyborczych, takich jak szkoły, przedszkola, żłobki oraz domy kultury. Pozwoli to na stworzenie sieci punktów zapewniającej sprawne zaopatrzenie mieszkańców w preparat. Jodek potasu będzie wydawany tylko wtedy, gdy wystąpi zdarzenie uzasadniające jego podanie. Aby otrzymać tabletki nie trzeba będzie pokazywać dokumentu tożsamości, lecz akcja dystrybucji rozpocznie się dopiero po ewentualnym uruchomieniu rządowej procedury. Nikt nie otrzyma tabletek na zapas. Dystrybucja jodku potasu ma się odbywać w obecności co najmniej czterech osób: pracownika placówki, w której zlokalizowano punkt wydawania jodku potasu, urzędnika magistratu, przedstawiciela straży miejskiej i straży pożarnej. 

Czy zażycie jodku potasu może być groźne?

Dr hab. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii, wyjaśniła w jakich okolicznościach zażycie jodku potasu może być groźne. Przede wszystkim nie wolno przekraczać dozwolonej dawki, ani "profilaktycznie" wprowadzać preparatu do organizmu, gdy skażenie radiacyjne jeszcze nie nastąpiło. Jodku potasu nie mogą również zażywać osoby cierpiące na niektóre choroby. - Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu. Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania jodku potasu, nie zawsze można go stosować. Przede wszystkim nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, także w przypadku, gdy występuje nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy; co może zaburzać diagnostykę i leczenie - wyjaśniła dr hab. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Pierwszy taki zabieg w Małopolsce: w krakowskim Szpitalu im. Ludwika Rydygiera wszczepili implanty ślimakowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki