Jodek potasu trafił do Małopolski. Tabletki będą wydawane w każdej gminie

i

Autor: Michał Jarmoluk/cc0/pixabay W Małopolsce będzie ponad tysiąc Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach.

Małopolska gotowa na skażenie radiacyjne

Jodek potasu trafił do Małopolski. Tabletki będą wydawane w każdej gminie

2022-10-04 15:49

Do Małopolski trafiło ponad 5 milionów tabletek jodku potasu, czyli środka, który ma niwelować skutki skażenia radiacyjnego. Jodek potasu będzie wydawany w każdej gminie. Docelowo powstanie około 1,1 tys. punktów dysponujących jodkiem potasu. - Małopolska jest przygotowana do działań związanych z ewentualnością wystąpienia zdarzenia radiacyjnego - podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jodek potasu trafił do Małopolski. Będzie dostępny w każdej gminie

We wtorek, 4 października odbyła się konferencja prasowa wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, podczas której przekazał on, że jodek potasu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotarł do województwa. Łącznie Małopolska otrzymała 5 253 480 tabletek jodku potasu, jednak planowane jest stworzenie dodatkowej rezerwy wynoszącej 500 000 tabletek. W Małopolsce powstanie ponad 1,1 tys. Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach. To oznacza, że każda gmina będzie dysponować własnym punktem. Oczywiście w większych miastach punktów będzie więcej niż jeden. Przykładowo w Krakowie zostało wytypowanych prawie 190 punktów, w Nowym Sączu – ponad 20 punktów, w Tarnowie – ponad 60, w Oświęcimiu – kilkanaście. Dokładna lista Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach zostanie wkrótce opublikowana na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także gmin i powiatów. - Małopolska jest przygotowana do działań związanych z ewentualnością wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. W ocenie ekspertów ryzyko jest niewielkie, niemniej poleciłem wszystkim służbom traktowanie tej sprawy jako procedury wynikającej z zarządzania kryzysowego, a zatem priorytetowo. Schemat dystrybucji jodku potasu został w Małopolsce opracowany i jest wdrażamy zgodnie z dyspozycjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ze względu na skalę działań, konieczne jest ścisłe współdziałanie wszystkich poziomów administracji, w tym szerokie zaangażowanie wójtów, burmistrzów i prezydentów jako szefów zarządzania kryzysowego na swoim terenie. Jesteśmy w stałym kontakcie, odbywają się kolejne wideokonferencje poświęcone temu tematowi. Całość działań jest koordynowana z poziomu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Niezależnie od wskazanej liczby tabletek zabezpieczane są rezerwy. Wystąpiliśmy do RARS o dodatkowe 500 tysięcy sztuk. Przypominam, że tabletki będą dystrybuowane bezpośrednio do mieszkańców tylko w razie realnego zagrożenia. Odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował i zgłosi się do danego punktu na terenie swojej gminy – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Czy zażycie jodku potasu może być groźne?

Obecna na konferencji prasowej dr hab. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii, wyjaśniła w jakich okolicznościach zażycie jodku potasu może być groźne. Przede wszystkim nie wolno przekraczać dozwolonej dawki, ani "profilaktycznie" wprowadzać preparatu do organizmu, gdy skażenie radiacyjne jeszcze nie nastąpiło. Jodku potasu nie mogą również zażywać osoby cierpiące na niektóre choroby. - Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu. Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania jodku potasu, nie zawsze można go stosować. Przede wszystkim nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, także w przypadku, gdy występuje nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy; co może zaburzać diagnostykę i leczenie - wyjaśniła dr hab. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Trucizna na szczury zabiła małego Michałka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki