Jak liczyć punkty na studia 2022? Zobacz kalkulator punktów na studia 2022!

i

Autor: pixabay.com Jak liczyć punkty na studia 2022? Zobacz kalkulator punktów na studia 2022!

Jak liczyć punkty na studia 2022? Zobacz kalkulator punktów na studia 2022!

2022-07-05 19:46

Jak się liczy punkty na studia 2022? To pytanie zadają sobie wszyscy maturzyści, którzy planują złożyć podania na wybranych uczelniach. Wszyscy zgodnie podkreślają, że kalkulator punktów jest bardzo przydatny przy rekrutacji na wymarzone studia. Warto pamiętać, że każda placówka ma nieco inny system naliczania punktów i lepiej się z nim zapoznać przed złożeniem dokumentów. Jak obliczyć punkty na studia 2022?

Jak obliczyć punkty na studia 2022?

We wtorek, 5 lipca 2022 roku tegoroczni abiturienci poznali wyniki matur 2022. Nie dziwi zatem fakt, że wszyscy zaczęli poszukiwać kalkulatora punktów na studia 2022. To on pomoże im wybrać taką uczelnię, aby bez problemu się na nią dostać. Warto jednak pamiętać, że przelicznik punktów w poszczególnych placówkach jest do siebie zbliżony - często stosuje się system wagowy, który polega na tym, że punkty z konkretnego przedmiotu, zdawanego na maturze, mnoży się przez określoną wartość.

Zobacz: Matura poprawkowa już w sierpniu. CKE podała terminy. Ale uwaga - do poprawki nie każdy może podejść!

Studia 2022. Jak liczyć punkty na studia?

Na stronach internetowych uczelni i wydziałów możemy bez trudu znaleźć informacje na temat progów punktowych. Jak wyliczyć, ile mamy punktów? 

Na przykład określone jest, że waga wynosi:

  • 0,30 w przypadku języka polskiego,
  • 0,20 jeśli chodzi o matematykę,
  • 0,20 za język obcy.
  • 0,30 za inny dowolny przedmiot.

Aby obliczyć naszą liczbę punktów na studia 2022 należy wynik z egzaminu maturalnego pomnożyć przez podaną wartość. Jeśli przyszły student przystąpił do egzaminu na poziomie rozszerzonym, wówczas swój wynik może pomnożyć przez większą wartość, która także jest określona w zasadach rekrutacji na konkretnym kierunku.

Kalkulator punktów na studia 2022. Ile trzeba zdobyć?

Gdy mamy już policzone punkty na studia 2022, warto sprawdzić, jak wygląda sama rekrutacja na wybranej przez nas uczelni. Poniżej znajdziecie linki do najpopularniejszych placówek w Polsce:

Sonda
Wybierasz się na studia po maturze?
Matura z matematyki. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE