Wybory w Krakowie

Kim jest Aleksander Miszalski, kandydat na prezydenta Krakowa? Rodzina, żona, kariera

2024-04-16 13:59

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Prezydenta wybierać będą mieszkańcy Krakowa. Do drugiej tury dostali się tam Aleksander Miszalski i Łukasz Gibała. Kim są kandydaci? Przedstawiamy sylwetkę Aleksandra Miszalskiego.

Aleksander Miszalski to kandydat na prezydenta Krakowa. W pierwszej turze wyborów samorządowych uzyskał 37,21 proc., zagłosowało na niego 110 556. Kim jest Aleksander Miszalski? Po pierwsze to poseł Koalicji Obywatelskiej obecnej kadencji. Jak sam o sobie pisze:  - W Sejmie skupiam się na 6 priorytetowych tematach jakimi są: ekologia, przedsiębiorczość, prawa człowieka, edukacja, ochrona zdrowia i samorządność. Poseł Miszalski w Sejmie zasiada w dwóch komisjach:  Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju. Jest też członkiem trzech zespołów parlamentarnych: 

  • Parlamentarny Zespół ds. Krakowa
  • Parlamentarny Zespół ds. Małopolski
  • Parlamentarny Zespół ds. wspomagania rozwoju dzieci w wieku do lat trzech

Miszalski od 12 lat jest w PO. W 2016 roku został wybrany na przewodniczącego krakowskich struktur, a rok później objął funkcję Przewodniczącego Regionu Małopolskiego. W 2021 roku ponownie zostałem wybrany przez członków PO w Małopolsce na to stanowisko. Ma też doświadczenie samorządowe: zaczynał w Radzie Dzielnicy I Stare Miasto. Potem został radnym Krakowa. Czym się zajmuje? Aleksander Miszalski to przedsiębiorca. Był współwłaścicielem kilku firm z branży turystycznej działających na rynku polskim i międzynarodowym. Do tej pory ma udziały w pięciu spółkach handlowych (m.in. Slovak Hostel - blisko 15 proc. i Travel - 16 proc.). 

Aleksander Miszalski: wykształcenie

Aleksander Miszalski ma bogate wykształcenie. Ukończył takie szkoły jak:

  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Wydział Ekonomii, Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne - magister (2004)
  • Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Wydział Wychowania Fizycznego, Turystyka i Rekreacja - magister (2008)
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Filozoficzny, Socjologia - magister (2010)

Aleksander Miszalski prywatnie: rodzina, żona i "synek"

Aleksander Miszalski pochodzi z Krakowa. Urodził się 7 sierpnia 1980 roku. Prywatnie jest żonaty z piękną Anną, ślub brali w 2019 roku q kościele św. Anny w Krakowie. Jak samo o sobie napisał, Miszalski jest "tatą" jamnika Muffina. To zapalony rowerzysta i biegacz.  

Majątek Aleksandra Miszalskiego 

Miszalski w oświadczeniu majątkowym zadeklarował, że ma 80 tys zł, 1 tys. dolarów, 2 tys. euro. Ma też we współwłasności z żoną i rodzicami (po 50 proc. każda ze stron) dom o wartości 1 500 000 zł i powierzechni 150 m kw. W oświadczeniu zadeklarował też, że ma renault clio z 2017 roku we współwłasności z żoną.

NIŻEJ ZOBACZYCIE, JAK WYGLĄDA ŻONA ALEKSANDRA MISZALSKIEGO  

Express Biedrzyckiej - Piotr ZGORZELSKI

QUIZ Sprawdź, co wiesz o Platformie Obywatelskiej!

Pytanie 1 z 12
W którym roku powstała Platforma Obywatelska?
Źródło: Kim jest Aleksander Miszalski, kandydat na prezydenta Krakowa, który uzyskał lepszy wynik exit poll? Rodzina, żona, kariera

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki