Koronawirus rozpędza się w Małopolsce. Nowe żółte strefy i OBOSTRZENIA

2020-09-17 15:00
Koronawirus w Małopolsce. Będą nowe ŻÓŁTE strefy? Wskaźniki przekroczone w kolejnych powiatach
Autor: DOMIN, archiwum se.pl

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę żółtych i czerwonych stref epidemii koronawirusa. Trafiły na nią kolejne powiaty z województwa małopolskiego. Obostrzenia powróciły m.in. do powiatu myślenickiego. Epidemia niebezpiecznie rozkręca się także w powiecie olkuskim, który trafił na listę powiatów zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych restrykcji.

Koronawirus. Epidemia atakuje małopolskie powiaty

Tylko w czwartek (17 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 125 zakażeniach koronawirusem w Małopolsce. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażeń wzrosła o 1243 - wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Największy wzrost liczby zdiagnozowanych przypadków COVID-19 odnotowano w Krakowie (318) oraz w powiatach: nowotarskim (154), krakowskikm (139), myślenickim (109) i limanowskim (71).

Koronawirus. Nowe strefy żółte i czerwone

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do żółtej strefy zakwalifikowane zostały powiaty: myślenicki (8,54), nowotarski (8,02) i tatrzański (8,66), gdzie wskaźnik zachorowań przekracza 6 na 10 tysięcy mieszkańców. 

Na listę powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami trafił też powiat olkuski, gdzie w ostatnich dniach gwałtownie wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. Powodem jest duże ognisko w Miejskim Przedszkolu w Bukownie, o czym pisaliśmy szerzej w tym artykule.

W "czerwonej strefie" poluzowanie obostrzeń objęło m.in. kina, siłownie, kluby i centra fitness. Z początku miejsca do treningu miały zakaz przyjmowania klientów, ale później został wyznaczony limit - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych (w żółtej 1 na 7 mkw). Z kolei w kinach i podczas wydarzeń kulturalnych, sale mogą zostać zapełnione w 25%.

W kościołach i miejscach kultu religijnego w strefie czerwonej dopuszczalne jest 50% obłożenia budynku. Wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Zresztą - w strefie czerwonej nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, również na otwartej przestrzeni. W powiatach "czerwonych" nie pójdziemy do wesołego miasteczka, parku rozrywki i parku rekreacyjnego. W "żółtych" jest limit - 1 osoba na 10 mkw.

Prof. Matczak: Skończyły się rządy prawa. Teraz rządzi jeden człowiek [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE