Koronawirus w Krakowie? Specjalne procedury na lotnisku w Balicach. "Zostaliśmy zaskoczeni"

2020-02-26 8:49
Pasażerowie z Włoch przebadani na lotnisku w Krakowie. Chodzi o koronawirus
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Niektórzy pasażerowie lotu z Bolonii mieli maski higieniczne.

Koronawirus coraz mocniej daje się we znaki w całej Europie. To dlatego m.in. na lotnisku w podkrakowskich Balicach podjęto specjalne środki ostrożności, w tym sprawdzanie temperatury ciała przylatujących pasażerów. Pierwsze badania odbyły się już we wtorek, 25 lutego.

Stu pięćdziesięciu pasażerów zostało przebadanych na lotnisku w Krakowie. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało badania temperatury ciała pasażerów niektórych połączeń w związku z koronawirusem. Pierwszym takim połączeniem w Krakowie był wtorkowy przylot z Bolonii. Samolot wylądował w Balicach o godzinie dziesiątej trzydzieści.

Badań będzie więcej - mówi rzecznik prasowa Kraków Airport, Natalia Vince.

- To jest na przykład rejs z Mediolanu, mówimy też o Wenecji. Badaniom zostaną poddani pacjenci przylatujący z północnych Włoszech - przekazuje Vince.

Pasażerowie otrzymali ostrzegawcze SMS-y z Polski na temat środków ostrożności jakie należy podejmować wobec zagrożenia. Chodzi tu na przykład o częste mycie rąk.

- Przy wysiadaniu trochę zostaliśmy zaskoczeni tym, że musimy wypełnić ankiety, ale załoga bardzo szybko i profesjonalnie wszystko zrobiła. Później przy przejściu zostaliśmy zbadani termometrem - relacjonuje jedna z pasażerek, pani Urszula.

Pani Urszula dodała, że sytuacja w Bolonii jest napięta. Od poniedziałku pozamykane są na przykład wszystkie muzea. Badania temperatury na lotniskach potrwają do odwołania.

Jak się ustrzec przed koronawirusem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE