Koronawirus w Małopolsce. Siedem osób w stanie ciężkim, najmłodsza zakażona ma osiem miesięcy!

2020-04-01 7:59 AC
koronawirus
Autor: Radio Eska

Znamy najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa w Małopolsce. Zakażonych groźnym wirusem SARS-CoV-2 jest już niemal dwieście osób, a ponad dwadzieścia tysięcy objęto kwarantanną i nadzorem służb. Kim są zakażeni? Z jakich regionów pochodzą i gdzie się zarazili? Sprawdź najnowsze dane w poniższym artykule!

Według najnowszych informacji Ministerstwa Zdrowia i Wojewody Małopolskiego (stan na godzinę 8 w środę, 1 kwietnia), w całym województwie potwierdzono koronawirusa u 192 pacjentów. Najmłodsza zakażona osoba ma osiem miesięcy, a najstarsza 91 lat.

Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (65 osób), powiatu wielickiego (35 osób) i powiatu krakowskiego (16 osób). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat (46 osób), a także 51-60 lat (37 osób) oraz 61-70 lat (29 osób).

Wśród 192 potwierdzonych przypadków jest 95 mężczyzn i 97 kobiet. Dotychczas u jednej osoby potwierdzono zgon z powodu COVID-19.

Koronawirus w Małopolsce. Gdzie leczeni są chorzy?

Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (61 osób), niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego.

>>> CZYTAJ TEŻ: Drastyczne ograniczenia w związku z koronawirusem. Znamy szczegóły <<<

Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan 7 osób określa się jako ciężki.

Najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także w Niemczech czy w Meksyku. 

- Bywa, że w ramach postępowania epidemiologicznego na danym etapie nie jest możliwe jednoznacznie wskazanie konkretnej osoby, która stała się źródłem zakażenia. W takich sytuacjach kwarantanną obejmowane są osoby z najbliższego otoczenia, ale postępowanie uwzględnia też jego rozszerzenie pod szerszym kątem w toku dalszych ustaleń - przekazuje Joanna Paździo, rzecznik prasowa Wojewody Małopolskiego.

Koronawirus w Małopolsce. Ile wykonano testów na obecność koronawirusa?

Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 3100 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęto dopiero 12 marca. Od 12 do 31 marca wykonano tam 1558 badań.

>>> KORONAWIRUS - MAPA NA ŻYWO <<<

Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 31 marca wykonano tam 1483 badania. 40 badań wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.

Koronawirus w Małopolsce. Zobacz najnowsze informacje:

Posłuchaj, jak bezpiecznie robić zakupy w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Tak wygląda Kraków z lotu ptaka w czasie kwarantanny. Ten film szokuje!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.