Kraków bardziej niebezpieczny niż Delhi i Wuhan. Strach wychodzić z domu!

i

Autor: ART SERVICE, SHUTTERSTOCK Kraków bardziej niebezpieczny niż Delhi i Wuhan. Strach wychodzić z domu!

Trujące powietrze

Kraków bardziej niebezpieczny niż Delhi i Wuhan. Strach wychodzić z domu!

2024-01-10 14:52

Sprawdziły się najczarniejsze prognozy! Według serwisu iqair.com w środę, 10 stycznia tuż przed godz. 14.00 powietrze w Krakowie było najgorsze spośród wszystkich miast na świecie. Pod Wawelem smog był nawet większy niż w stolicy Indii Delhi oraz w chińskim Wuhan. Z powodu zanieczyszczenia powietrza dzisiaj w Krakowie można za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.

Trujące powietrze w Krakowie. Smog większy niż w Delhi i Wuhan

W środę, 10 stycznia mieszkańcy Krakowa powinni unikać wychodzenia z domów. Wszystko przez groźny dla zdrowia smog. Parametry powietrza, zwłaszcza stężenie pyłów PM10, delikatnie mówiąc pozostawiają wiele do życzenia. Przed takim scenariuszem władze miejskie ostrzegały już wczoraj i dlatego dzisiaj w Krakowie można za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Mało kto się jednak spodziewał, że smog w Krakowie przebije wszystkie miasta na świecie badane w serwisie iqair.com. Tak stało się tuż przed godz. 14.00. Wówczas poziom zanieczyszczenia powietrza pod Wawelem był wyższy niż w stolicy Indii Delhi i chińskim mieście Wuhan.

Pomiary są prowadzone na bieżąco, dlatego sytuacja dynamicznie ulega zmianie. Obecnie Kraków znajduje się na czwartym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Gorsze powietrze jest tylko pakistańskim Lahore, Delhi oraz mieście Dhaka, które jest stolicą Bangladeszu. Tuż za Krakowem plasuje się Wuhan. Powietrze w Krakowie dalej jest określane jako "bardzo niezdrowe". Sytuacja może się jeszcze pogorszyć w związku z popołudniowym szczytem komunikacyjnym.    

Kraków bardziej niebezpieczny niż Delhi i Wuhan. Strach wychodzić z domu!

i

Autor: iqair.com

Ostrzeżenie przed smogiem. Czego unikać?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Sonda
Boisz się negatywnego wpływu smogu na zdrowie?
Anna Dymna wyznała prawdę po śmierci księdza Isakowicza. "Miałam szczęście"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki