Kraków: Będą podwyżki za wywóz śmieci. Radni podjęli ostateczną decyzję

2020-09-16 22:58 Amadeusz Calik
Kraków: Będą podwyżki za wywóz śmieci. Radni podjęli ostateczną decyzję
Autor: MPO Kraków

Krakowscy radni podjęli decyzję o podwyżkach cen za śmieci. Wprowadzenie zmian jest konieczne ze względu na ogólnopolskie prawo. Nowe zasady wejdą w życie 1 listopada. Za przyjęciem uchwały głosowało 24 radnych, przeciw było 17, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Po 1 listopada 2020 r. wysokość miesięcznej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy wypełniający obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny, wyniesie 23 zł za jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość - poinformował krakowski magistrat. Osoba, która śmieci nie segreguje zapłaci nawet 46 zł miesięcznie.

Wysokość opłaty za jednokrotny odbiór odpadów komunalnych z pojemnika o pojemności 1,1 m3 wyniesie 58,20 zł - to maksymalna przewidziana prawem stawka. Wprowadzenie zmian w systemie gospodarowania odpadami jest konieczne ze względu na prawo przyjęte na szczeblu centralnym.

Jak nowe stawki prezentują się na tle innych miast?

W przypadku stawki dla dwóch osób w zabudowie jednorodzinnej najwięcej płacą mieszkańcy Gdańska – 118,45 zł. W Szczecinie i Warszawie – po 94 zł, w Lublinie dwie mieszkające ze sobą osoby płacą 60 zł, we Wrocławiu (od 1 września) zapłacą – 59 zł, w Krakowie (od 1 listopada) zapłacą 46 zł.

Jeśli przyjmiemy za kryterium stawkę dla trzech osób w zabudowie jednorodzinnej, w Gdańsku wynosi ona 118,45 zł, w Szczecinie i Warszawie – 94 zł, we Wrocławiu (od 1 września) mieszkańcy zapłacą 88,50 zł, a w Krakowie 69 zł.

W zestawieniu kosztów zagospodarowania odpadami dla jednej osoby mieszkającej w zabudowie wielorodzinnej: w Warszawie – 65 zł, Gdańsku – 39,60 zł, Białymstoku – 36 zł, Szczecinie – 26,25 zł, w Krakowie natomiast po zmianach zapłacą: 23 zł.

Z kolei stawka dla dwóch osób mieszkających w bloku wynosi: w Warszawie 65 zł, we Wrocławiu (od 1 września) 54 zł, Szczecinie – 52,50 zł, w Krakowie zapłacą – 46 zł.

Porównując sytuację w Krakowie z gminami ościennymi (w których opłata pobierana jest od osoby), miasto wypada najtaniej, na równi z gminami Wielka Wieś i Zabierzów – po 23 zł od osoby. Stawki w pozostałych gminach przedstawiają się następująco: w Michałowicach 32 zł od mieszkańca dla zabudowy jednorodzinnej i 33,80 w wielorodzinnej, w Wieliczce – 25 zł (od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość maksymalnie 4-osobową) 20 zł (za każdą piątą, szóstą i siódmą osobę w nieruchomości) po 2 zł za ósmą i każdą kolejną osobę zamieszkującą daną nieruchomość. W Kocmyrzowie za wywóz śmieci mieszkańcy płacą 24 zł od osoby, w Skawinie 25 zł, w Liszkach 30 zł, w Mogilanach 27 zł, w Igołomi 29 zł a w Zielonkach 24 zł od osoby (jeśli nieruchomość nie stanowi wspólnoty mieszkaniowej), a jeśli stanowi, to stawka wynosi 32 zł od osoby. W Świątnikach Górnych opłata za wywóz śmieci pobierana jest na podstawie zużytej wody – 9 zł za metr sześcienny.

Pożar składowiska odpadów w Sosnowcu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.