Kraków: Brakuje około 160 pielęgniarek i 70 lekarzy! Pandemia PARALIŻUJE służbę zdrowia

2021-03-05 17:23 PAP ON
Koronawirus w Polsce, raport 9 marca. Ile jest dziś zakażeń w woj. śląskim?
Autor: pixabay.com, CC0 fot. Parentingupstream Koronawirus w Polsce, raport 9 marca. Ile jest dziś zakażeń w woj. śląskim?

Do ok. 160 łóżek covidowych, w tym 30 intensywnej terapii, ma być rozszerzona baza szpitala tymczasowego w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (CUMRiK). By było to możliwe, potrzebnych jest 160 pielęgniarek i 70 lekarzy, w tym anestezjolodzy - powiedział w piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Minionej doby w Małopolsce odnotowano 1015 nowych przypadków koronawirusa, 13 osób zmarło, z czego siedem miało choroby współistniejące.

Jak mówił wojewoda w małopolskich szpitalach wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 jest tyle, że "żaden z dyrektorów placówek nie wskazywał, że może mieć problem z przyjęciem nowych pacjentów w weekend".

Zobacz: Kraków: ZNIEWAŻYŁA czarnoskórego obcokrajowca! Została zatrzymana przez policję

Założono, że szpital tymczasowy urządzony w hali EXPO Kraków na razie pozostanie w "żelaznej rezerwie", a powiększona zostanie liczba łóżek w innym szpitalu tymczasowym - w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (CUMRiK).

"Liczymy, że w środę trafi do nas informacja o oddelegowaniu do CUMRiK-u pierwszych lekarzy i pielęgniarek" – mówił Kmita. Dodał, że w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowanych jest 60 lekarzy – prawdopodobnie są to osoby, które nie dostały się na "rezydenturę". "Będziemy starali się do tych lekarzy dotrzeć i zaproponować im pracę" – zapowiedział wojewoda.

Zobacz: Powiat oświęcimski: Kierowca miał dwa promile alkoholu. Jechał odebrać dziecko ze szkoły!

Potencjał Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof ma być zwiększony w ciągu 10 dni. Obecnie są tam 52 łóżka dla pacjentów COVID-19. Sukcesywnie zwiększana będzie też liczba łóżek covidowych w innych szpitalach w regionie, m.in. w Brzesku o 20 miejsc, w szpitalu wojskowym w Krakowie o osiem łóżek respiratorowych.

Co poniedziałek i piątek odbywają się spotkania – wideokonferencje z dyrektorami szpitali, podczas których analizowana jest sytuacja związana z pandemią. W piątek w małopolskich szpitalach wolnych było ponad 850 łóżek covidowych i ponad 60 respiratorów.

Wiosna w krakowskim ogrodzie zoologicznym
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE