Kraków: Drony na straży nowej uchwały antysmogowej [AUDIO, WIDEO]

2019-11-08 12:59 AC
Kraków: Drony na straży nowej uchwały antysmogowej
Autor: Krakow.pl

Z użyciem bezzałogowych statków powietrznych miejskie służby sprawdzają czy krakowianie przestrzegają zakazu palenia węglem i drewnem. Drony są wyposażone w kamery i specjalne czujniki do pomiaru zanieczyszczeń, a kontrole są przeprowadzane przy udziale straży miejskiej i wynajętej firmy zewnętrznej.

- Straż Miejska dysponuje jednym dronem, firma zewnętrzna dwoma dronami. Jest to duże ułatwienie, bowiem można w krótkim czasie sprawdzić dużą liczbę emitorów, nawet do 300-400 w ciągu 2-3 godzin. Nie byłoby to możliwe w przypadku zwykłych kontroli - mówi Paweł Ścigalski - pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Badania prowadzone są przez zespół składający się z operatora drona, pracownika wydziału ds. jakości powietrza oraz funkcjonariusza straży miejskiej, dzięki czemu w przypadku wykrycia wykroczenia możliwe jest natychmiastowe przeprowadzenie kontroli.

W przypadku stwierdzenia wykroczenia kontrola może zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym od 20 zł do 500 zł, a nawet grzywną w wysokości do 5 tys. zł, w przypadku odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do sądu.

Kontrole z użyciem dronów potrwają do 10 grudnia tego roku.

Drony na straży jakości powietrza. Posłuchaj materiału Łukasza Trzaski: