Kraków: Miasto w końcu przywróci część zawieszonych tramwajów. Koniec tłoku?

2020-06-01 8:07 AC
Tramwaj Lajkonik w Krakowie
Autor: Zarząd Transportu Publicznego

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie wprowadził kolejne zmiany rozkładów jazdy. Od poniedziałku, 1 czerwca na torach pojawi się więcej tramwajów, choć nadal daleko do częstotliwości kursowania sprzed epidemii koronawirusa. Z kolei od soboty, częściej kursują autobusy w aglomeracji krakowskiej.

Zmiany rozkładu jazdy w Krakowie

Od poniedziałku, 1 czerwca w dni powszednie na torowiskach pojawi się o około 30 tramwajów więcej niż obecnie. Zarząd Transportu Publicznego zwiększył częstotliwość kursowania wszystkich linii w okresie pomiędzy godzinami szczytu. Zmianę odczują m.in. pasażerowie linii 24, która przez cały dzień pojedzie co 10 minut, a nie tak jak obecnie, co pół godziny.

Także w godzinach szczytu zwiększy się częstotliwość kursów na niektórych liniach tramwajowych, dotyczy to linii nr 13, 14 i 19, które będą rano i po południu kursować co 10 minut. Zostanie także przywrócona linia tramwajowa nr 49 łącząca "Kopiec Wandy" z "Bieżanowem Nowym P+R". W niedzielę przywrócony został ruch tramwajowy na ulicach św. Gertrudy i Stradomskiej, a to oznacza, że na stałą trasę powróciła "osiemnastka".

Autobusy aglomeracyjne jeżdżą częściej

Zmiany objęły także komunikację autobusową. Od soboty, 30 maja autobusy na liniach aglomeracyjnych m.in. do Skawiny i Zielonek znów kursują zgodnie z powszednim rozkładem jazdy. Linie nr 100 i 101 ponownie jeżdżą także w weekendy. Znacznie łatwiej można także dojechać z Krakowa do Wieliczki - linia nr 304 przez cały dzień kursuje co 10 minut.

Limit pasażerów w komunikacji miejskiej

Warto pamiętać, że nadal obowiązuje limit osób, które jednocześnie mogą podróżować w tramwaju czy autobusie. Obecnie w komunikacji miejskiej może podróżować tylu pasażerów, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Połowa miejsc siedzących musi jednak pozostać pusta.

Przykładowo, jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Super Raport 29 V (goście: Kukiz, Flisiak)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj