Kraków: Prof. Jan Pamuła spocznie na Cmentarzu Rakowickim. Kiedy pogrzeb byłego rektora ASP?

i

Autor: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie Pogrzeb prof. Jana Pamuły odbędzie się w czwartek (30 czerwca) w Krakowie.

Kraków: Prof. Jan Pamuła spocznie na Cmentarzu Rakowickim. Kiedy pogrzeb byłego rektora ASP?

2022-06-29 7:49

Pogrzeb prof. Jana Pamuły odbędzie się w czwartek (30 czerwca) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wcześniej w Bazylice Mariackiej sprawowana będzie msza święta żałobna w intencji byłego rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prof. Jan Pamuła zmarł w piątek (24 czerwca). Miał 78 lat.

Prof. Jan Pamuła spocznie na Cmentarzu Rakowickim. Kiedy pogrzeb byłego rektora ASP?

Prof. Jan Pamuła zmarł w piątek (24 czerwca), o czym poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. To właśnie absolwentem, a później wykładowcą tej uczelni był wybitny grafik. Prof. Jan Pamuła przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora krakowskiej ASP. Uroczystości pogrzebowe prof. Jana Pamuły odbędą się w czwartek (30 czerwca). 

O godz. 9.00 w Bazylice Mariackiej sprawowana będzie msza święta żałobna w intencji zmarłego artysty i pedagoga. Następnie, o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie nastąpi uroczyste odprowadzenie trumny do miejsca pochówku (kondukt żałobny przejdzie od bramy głównej do grobu rodzinnego).

PRZECZYTAJ: Tragedia w Małopolsce. 52-latek utonął, gdy jego znajomi poszli do sklepu

Kim był prof. Jan Pamuła?

Jan Pamuła urodził się w 1944 roku w Spytkowicach. W latach 1961–1968 studiował malarstwo i grafikę na krakowskiej ASP. W 1967 kształcił się w Paryżu w École nationale supérieure des beaux-arts. W 1992 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Zawodowo był związany z macierzystą uczelnią, gdzie w 1996 r. doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego w Katedrze Sztuk Wizualnych. W latach 90. pracował także w New York Institute of Technology jako stypendysta Programu Fulbrighta, wykładał również na Politechnice Częstochowskiej. Od 1996 do 2002 pełnił funkcję prorektora ASP w Krakowie. W latach 2002–2008 przed dwie kadencje zajmował stanowisko rektora tej uczelni.

Jan Pamuła specjalizował się w grafice (w tym komputerowej). W swoim dorobku miał ponad 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych, a także udział w licznych wystawach zbiorowych. Jego prace znalazły się w zbiorach takich placówek jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Albertina w Wiedniu i innych. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i wielokrotnym kuratorem wystaw artystycznych. Został wyróżniony między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza. Miał 78 lat.

ZOBACZ: Fatalny skutek ulewy w Krakowie. Smok Wawelski przestał zionąć ogniem

Sonda
Czy prof. Jan Pamuła powinien zostać patronem ulicy w Krakowie?
Kozłów: ugasił płonącego syna zimną herbatą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE