Kraków. Symbol Strajku Kobiet na murze bazyliki! Obok napisy o aborcji i pedofilii

Kraków. Symbol Strajku Kobiet na murze bazyliki! Obok napisy o aborcji i pedofilii
Autor: Zetpe0202/CC BY-SA 4.0/wikipedia Kościół na Skałce

Na murach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława, czyli krakowskiej "Skałki" ktoś namalował błyskawicę symbolizującą Strajk Kobiet, a tuż obok świątyni pojawiły się napisy popierające aborcję oraz piętnujące pedofilię w Kościele. Sprawą zajmuje się policja. Za zniszczenie zabytku sprawcy grozi kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

O zniszczeniu muru bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie poinformował portal pch24.pl. Ktoś namalował na nim błyskawicę symbolizującą Strajk Kobiet. Z kolei na jezdni w pobliżu zabudowań klasztornych znalazły się dwa napisy: "aborcja jest ok" oraz "stop pedofilii w Kościele". Sprawa została zgłoszona organom ścigania, które poszukują sprawcy, bądź sprawców chuligańskiego incydentu.

Według informacji Radia Kraków, policja zabezpieczyła zapisy monitoringu i szuka świadków zdarzenia. Ze względu na zabytkowy charakter bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce wandalom grozi kara wyższa, niż stosowana w przypadku zniszczenia mniej znaczących historycznie obiektów.

- Postępowanie będzie prowadzone po uzgodnieniu klasyfikacji karnej z prokuraturą. Najpewniej będzie wszczęte postępowanie z artykułu 108 ustawy o ochronie zabytków. To przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat - powiedziała Radiu Kraków Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Nieważne poświęcenie hali sportowej