Kraków tonie w smogu. Zostały przekroczone normy dopuszczalnego poziomu [18.10.2018]

i

Autor: Wikipedia, aut. Jar.ciurus Kraków tonie w smogu. Zostały przekroczone normy dopuszczalnego poziomu [18.10.2018]

Kraków tonie w smogu. Zostały przekroczone normy dopuszczalnego poziomu [12.10.2018]

2018-10-12 10:15

W piątek (12 października) odnotowano I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Najgorzej jest w centrum w pobliżu Al. Trzech Wieszczów i na Kurdwanowie.

To już trzeci dnień, w którym normy jakości powietrza zostały przekroczone, a do zimy przecież jeszcze daleko. Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny). Przekroczenie normy 72 mikrogramy PM10 odnotowała w piątek (12 października) o godzinie 7:00 stacja pomiarowa przy al. Krasińskiego. Inne krakowskie stacje pomiarowe między godziną 5:00 a 7:00 wskazały:

Czytaj też: Nastolatki hailowały przed bramą Auschwitz. Sprawą zajmie się prokuratura

  • 52 mikrogramów na metr sześcienny – na ul. Dietla;
  • 40 – na ul. Bulwarowej (Nowa Huta);
  • 99 – na Kurdwanowie;
  • 44 – ul. Złoty Róg (Bronowice)
  • 41 – na os. Piastów;
  • 39 – na os. Wadów. 

Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

Czytaj też: Koń ciągnący dorożkę upadł pod Wawelem. Po chwili wrócił do pracy [ZDJĘCIA]

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.

Czytaj też: Kogo wybralibyście na prezydenta Krakowa, gdyby wybory odbyły się dzisiaj? [GŁOSOWANIE]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki