Remont ronda Matecznego w Krakowie, nie będą kursowały tramwaje

i

Autor: Google Street View Remont ronda Matecznego w Krakowie, nie będą kursowały tramwaje

Kraków: Urzędnicy rozkopią... rondo Matecznego. Nie będą kursować tramwaje!

2019-05-27 10:12

Krakowscy urzędnicy dokładają oliwy do ognia. Już w czerwcu zaplanowali kolejny remont - tym razem na rondzie Matecznego. Miejscy specjaliści przekonują, że remont jest konieczny ze względu na zły stan szyn tramwajowych, które trzeba jak najszybciej wymienić. 

Fala remontów w mieście

Przypominamy, że tramwaje nie kursują wielu częściach Krakowa:

  • ul. Mrozowa (Nowa Huta) - ruch wstrzymany ze względu na zły stan torowiska
  • ul. Legionów Piłsudskiego, ul. Krakowska, Stradomska, św. Gertrudy - w związku z inwestycją
  • ul. Karmelicka, Królewska, Podchorążych, Bronowicka - w związku z inwestycją

Wkrótce także zostanie zawieszony ruch tramwajowy w ulicy Dietla, Monte Cassino i Kapelanka, w związku z przebudową węzła Stradom. Urzędnicy obiecują jednak, że zamknięcie ul.Dietla nastąpi dopiero po zakończeniu remontu na rondzie Matecznego.

Osiem dni zamiast trzech tygodni

Technologia skracająca czas trwania remontu o ponad połowę zostanie wykorzystania na rondzie Antoniego Matecznego. Zarząd Dróg Miasta Krakowa podjął decyzję o wyborze metody betono-asfaltowej w osadzaniu nowych szyn, by jak najszybciej oddać sprawne torowisko pasażerom. Wszystko wskazuje na to, że prace zamiast trzech tygodni potrwają osiem dni. Podobne rozwiązanie zastosowano już przy okazji modernizacji torowiska na ul. Wielickiej i Nowosądeckiej - informuje krakowski magistrat.

Czytaj też >>> Kraków: Wstrząsające sceny w jednym ze szpitali, pacjent wyskoczył z okna!

Przez rondo Antoniego Matecznego dziennie przejeżdża nawet 700 tramwajów. To newralgiczny węzeł komunikacyjny na południu Krakowa. ZDMK zaplanował przeprowadzenie awaryjnych prac naprawczych z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Zastąpienie betonu betono-asfaltem sprawi, że prace przy wypełnianiu przestrzeni międzyszynowej na rondzie zakończą się szybciej. Odcinek, na którym proces schnięcia mógłby trwać nawet trzy tygodnie, teraz zostanie oddany pasażerom i kierowcom już po ośmiu dniach. Mimo że koszt nowej technologii jest o ponad 60 procent droższy od standardowych betonowych rozwiązań, to priorytetem w wyborze metody było jak najszybsze oddanie torowiska - przekonują urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Utrudnienia dla pasażerów i kierowców

Na rondzie z uwagi na bezpieczeństwo prowadzonych prac ruch tramwajów zostanie wstrzymany. Torowcy najpierw zajmą się wymianą szyn na części przejazdu drogowego na rondzie oraz części ul. Wadowickiej i przejeździe drogowym w ul. Rydlówka. Zakres prac został tak ograniczony, aby zminimalizować utrudnienia. W kolejnych dniach szyny w obrębie ronda Matecznego oraz u wylotu ul. Kalwaryjskiej będą napawane, czyli oczyszczane, a później podgrzane, tak by ubytki uzupełnić materiałem z mieszanki metali. Na końcu całość zostanie wyszlifowana.

Zobacz też >>> Tak bawili się studenci na Juwenaliach. Zobacz zdjęcia uczestników!

Prace na ważnym komunikacyjnie odcinku rozpoczną się w okresie świąt Bożego Ciała, czyli wtedy, gdy natężenie ruchu na rondzie zmaleje od kilku do nawet kilkunastu procent. Dopiero po zakończeniu tej awaryjnej naprawy ruszą prace na torowisku w ul. Dietla. Tym samym tramwaje jadące od strony Dębnik skorzystają z tymczasowego objazdu m.in. przez rondo Antoniego Matecznego.

Zmiany w organizacji ruchu zostaną przedstawione po uzgodnieniu projektu przez wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Zobacz koniecznie:

>>> Mieszkaniec Krakowa przebiegnie Islandię w szczytnym celu [AUDIO]

>>> Powódź w Krakowie. Tak wyglądała fala kulminacyjna na Wiśle: "koszmarny widok" [ZDJĘCIA]

>>> Dramat w Krakowie. Podpalił mieszkanie i... pojechał taksówką na uczelnię!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE