Tak prezentuje się smog nad Krakowem

i

Autor: G. Lewiński Tak prezentuje się smog nad Krakowem

Kraków w smogu. Przekroczono normy dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia [06.11.2018]

2018-11-06 9:23

We wtorek rano (6 listopada) stacje pomiarowe w Krakowie odnotowały przekroczenie normy zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej jest w centrum w pobliżu Al. Trzech Wieszczów.

Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny). Przekroczenie normy 79 mikrogramy PM10 odnotowała we wtorek (6 listopada) o godzinie 8:00 stacja pomiarowa przy al. Krasińskiego. Inne krakowskie stacje pomiarowe między godziną 6:00 a 8:00 wskazały:

Czytaj też: Kraków: Agresywny 40-latek zaatakował nożem taksówkarza na osiedlu Na Stoku

  • 53 mikrogramów na metr sześcienny – na ul. Dietla;
  • 38 – na ul. Bulwarowej (Nowa Huta);
  • 16 – na Kurdwanowie;
  • 44 – ul. Złoty Róg (Bronowice)
  • 32 – na os. Piastów;
  • 21 – na os. Wadów. 

Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

Zobacz też: Rośnie liczba zachorowań na odrę! Czy grozi nam epidemia? Sprawdziliśmy, jak jest w Małopolsce!

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy

Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.

Zobacz też: Kraków: Muzealne gabloty, a obok prosektorium. Tak wyglądają tajemnicze zbiory Zakładu Medycyny Sądowej [ZDJĘCIA, AUDIO]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki