Matura 2022

i

Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS/ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Krzysztof unieważnił maturę z powodu... głośnika! Jak do tego doszło?

Matura 2022 trwa. To już trzeci tydzień zmagań maturalnych. Co jeśli nie wszystko na maturze działa tak jak powinno? Krzysztof, by dostać się na upragnione studia, potrzebował zdać maturę z języka angielskiego na minimum 90 procent. Nie wszystko jednak poszło tak, jak powinno. Krzysztof unieważnił swoją maturę z powodu... głośnika. Jak do tego doszło?

Unieważnienie matury 

Jak unieważnić maturę, gdy na egzaminie pojawią się problemy? Co może na to wpłynąć i kiedy trzeba zgłosić swoje uwagi, a także kiedy należy wypełnić formularz odwoławczy do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej? Te pytania z pewnością przemknęły przez głowę niejednemu maturzyście, który przystępuję do matury 2022.

Krzysztof miał plan. Chciał studiować inżynierię mechaniczną na University College London. Jeszcze przed maturą dostał promesę. Potrzebował tylko dobrego wyniku z rozszerzonej części języka angielskiego. I tu pojawiły się schody.

Sprawdź koniecznie: Matura 2022: rozszerzona chemia. Coraz więcej osób opuszcza sale w fatalnych nastrojach [Relacja na żywo]

Krzysztof zdawał maturę w 2020 roku. W czasie pierwszej fali covidu, nie w maju, a w czerwcu. W maseczkach, z pełnym pakietem wszystkich obostrzeń. Zdanie matury ze świetnym wynikiem uniemożliwił mu... głośnik. Dlatego Krzysztof postanowił unieważnić własną maturę.

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Jak unieważnić maturę? Gdzie zgłosić swoje zastrzeżenia?

Jak powiedział Krzysztof w rozmowie z wyborcza.pl, dźwięk podczas zadań ze słuchu na maturze z angielskiego był fatalny. Maturzyści pisali egzamin w sali gimnastycznej. Głośnik był tylko jeden. Został powieszony pod sufitem. W sali był jednak ogromny pogłos. Jak argumentował maturzysta - być może sprzęt był sprawdzany, ale nieskutecznie, a w trakcie trwania egzaminu maturalnego członkowie komisji między sobą dawali sobie znaki, że nic nie słychać.

Krzysztof postanowił złożyć online formularz do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Chciał unieważnienia matury i możliwości powtórzenia egzaminu.

Czytaj także: Matura 2023 będzie trudniejsza! Czarnek podjął decyzję. Co się zmieni?

By złożyć formularz, maturzyści mają zaledwie tydzień. Krzysztof złożył odwołanie. Podobnie zrobiło kilkoro jego kolegów. Jednak Warszawska OKE odpowiedziała odmownie na jego wniosek, ponieważ - jak podaje Wyborcza - nikt nie zgłosił się do komisji egzaminacyjnej, żeby zaprotokołować nieprawidłowości. Maturzysta odwołał się od tej decyzji. "Proszę się nie sugerować tym, że nikt więcej nie składał zastrzeżenia, bo może wynikać z faktu, że nie są dla nich wyniki z angielskiego krytyczne przy rekrutacji na studia" - podkreślił maturzysta w odwołaniu.

Sprawdź koniecznie: QUIZ przed maturą 2022 z historii. Sprawdź, czy zdasz! To jeden z najtrudniejszych egzaminów. Więcej niż 5/10 to już sukces!

"Nikt nas nie poinformował, że w wypadku złej jakości dźwięku mamy to zapisać w protokole. Wiem, że były zgłaszane uwagi (ustnie) o echu i niemożliwym usłyszeniu pomiędzy egzaminami. Podczas drugiej części, rozszerzonej, dźwięk był tak samo zły" - argumentował maturzysta cytowany przez Wyborczą.

Odpowiedź tym razem dostał z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Była pozytywna i Krzysztof mógł przystąpić do matury z języka angielskiego raz jeszcze, w dodatkowym terminie.

Rozwiąż quiz o maturze w PRL-u: 

Matura w PRL-u. Sprawdź, co pamiętasz

Pytanie 1 z 9
W jakim miesiącu odbywały się egzaminy maturalne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE