Matury 2

i

Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS Matura 2022: WOS rozszerzony 13.05.2022. Maturzyści będą szukać przecieków [RELACJA NA ŻYWO]

Matura 2022 WOS: ODPOWIEDZI, arkusze CKE, tematy wypracowań, zadania. „Co to było?!”. Relacja na żywo: Wiedza o społeczeństwie 13 maja

Matura 2022 - wos rozszerzony i język niemiecki rozszerzony i dwujęzyczny. W piątek (13 maja) maturzyści zmierzą się z egzaminem z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. W tym artykule znajdziesz arkusze CKE i sugerowane odpowiedzi. Dobrze zdana matura z WOS-u to szansa, aby dostać się na studia na kierunkach humanistycznych. W piątek (13 maja) odbędzie się także matura z języka niemieckiego. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na SE.pl. W tym artykule publikujemy przecieki, arkusze CKE, pytania i zadania z WOSU-u i prawidłowe odpowiedzi.

Matura 2022: WOS arkusz CKE. Zobacz oficjalny arkusz CKE z matury z wiedzy o społeczeństwie z 13 maja 2022 roku. W galerii poniżej znajdziesz treść wszystkich zadań i poleceń z WOS-u, a także proponowane odpowiedzi do części zadań. Pamiętaj, że są to rozwiązania sugerowane, które nie muszą być zgodne z kluczem odpowiedzi CKE, który zostanie opublikowany w lipcu.

ZOBACZ ARKUSZ CKE z WOS-u! Kliknij zdjęcie poniżej.

Matura 2022: wos rozszerzony i język niemiecki rozszerzony 13.05.2022 [RELACJA NA ŻYWO]

Matura 2022: WOS na poziomie rozszerzonym w piątek 13 maja, o godz. 9.00. Od lat bardzo wielu maturzystów decyduje się na zdawanie WOS-u. To jednej z najbardziej popularnych przedmiotów na maturze i nie inaczej jest w 2022 roku. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z matury z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Znajdziesz tu informacje o przeciekach, komentarze internautów, arkusze CKE i sugerowane odpowiedzi, a także najważniejsze informacje dotyczące matury 2022 z WOS-u na poziomie rozszerzonym czy języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

ZOBACZ: Matura 2022: WOS rozszerzony. Odpowiedzi i arkusze znajdziesz tutaj [CKE ODPOWIEDZI PYTANIA WOS ROZSZERZONY]

Matura 2022: WOS i język niemiecki - relacja na żywo

Odśwież stronę (F5) i śledź najnowsze wpisy w naszej relacji na żywo.

17:00 Maturzyści komentują maturę z WOS-u

Niektórzy bardzo szybko opuścili sale i nie do końca są w dobrych nastrojach. Oto, co po egzaminie maturalnym z WOS-u na poziomie rozszerzonym piszą maturzyści: Matura 2022: WOS rozszerzony. "Beka w ch** ten wosik" Komentarze maturzystów

16:30 Matura rozszerzona z j. niemieckiego dobiegła końca

O godzinie 16:30 zakończyła się matura z j. niemieckiego z poziomu rozszerzonego. Oto pierwsze komentarze:

14.30 Matura z j. niemieckiego – poziom rozszerzony i dwujęzyczny

O godz. 14.00 rozpoczęła się matura 2022 z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. W całym kraju – jak podaje CKE – ok. 6 000 maturzystów zmierzy się z językiem naszych zachodnich sąsiadów na poziomie rozszerzonym. Ok. 5,5 tys. z nich to tegoroczni absolwenci szkół średnich. Liczba osób na dwujęzycznym niemieckim jest znacznie mniejsza – to ok. 80 osób w całej Polsce, ale równie mocno trzymamy za nich kciuki!

14.10 Mamy odpowiedzi do matury 2022 z WOS-u! Sprawdź arkusze i rozwiązania!

Opublikowaliśmy pełne, oficjalne arkusze CKE z matury 2022 z wiedzy o społeczeństwie, a w galerii powyżej umieszczamy odpowiedzi do wybranych, najważniejszych zadań dzisiejszego egzaminu maturalnego z WOS-u. Sprawdź swoje odpowiedzi w galerii powyżej.

13.30 Odpowiedzi maturzystów z WOS-u. Za chwilę opublikujemy arkusze CKE

W oczekiwaniu na publikację oficjalnych arkuszy CKE z WOS-u o godz. 14.00 zamieszczamy maturalne odpowiedzi najczęściej sugerowane przez maturzystów, którzy dziś sprawdzali swoją wiedzę z WOS-u. Poniżej rozwiązania do kilku „popularnych” zadań, o których dyskusja w sieci nie milknie. Wcześniej publikowaliśmy też tematy wypracowań z WOS-u – sprawdź w dalszej części relacji.

13.20 Odpowiedzi do matury z WOS-u. Tak odpowiadali maturzyści!

Maturzyści dzielą się w sieci swoimi odpowiedziami z WOS-u na maturze 2022. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy odpowiadali podobnie do swoich rówieśników. Zadania z wiedzy o społeczeństwie dla wielu nie miały łatwych, jednoznacznych odpowiedzi. W oczekiwaniu na publikację oficjalnego arkusza CKE (o godz. 14.00), publikujemy odpowiedzi sugerowane przez maturzystów, najczęściej wskazywane przez absolwentów szkół średnich, którzy dziś zadawali WOS na maturze.

 • Zadanie 5.: Do instytucji funkcjonujących w sektorze, którego dotyczy tekst, nie zalicza się: spółki Skarbu Państwa.
 • Zadanie 10.: Na paragonach została zawarta informacja o podatku VAT, a jego podstawową stawką zostały objęte produkty na paragonie nr 3 (23 proc.).
 • Zadanie 11.: Organ wykonawczy centralny: prezydent; organ prawodawczy centralny: parlament (sejm, senat); organ samorządowy: wójt, burmistrz, prezydent miasta; organ prawodawcy: rada miasta, gminy, powiatu.

Pamiętaj, że nie są to odpowiedzi z klucza CKE, a jedynie rozwiązania sugerowane przez maturzystów.

13.00 Emocje po WOS-ie, oczekiwanie na arkusze i poszukiwanie odpowiedzi

Minęła godzina, od kiedy ostatni maturzyści oddali swoje arkusze i opuścili sale egzaminacyjne, na których zmagali się z wiedzą o społeczeństwie, a emocje wokół matury z WOS-u wciąż nie maleją. Dokładnie za godzinę opublikujemy oficjalne arkusze CKE z tegorocznej matury z wiedzy o społeczeństwie.

12.35 Za nami WOS, a przed nami język niemiecki

Za nami matura z WOS-u na poziomie rozszerzonym, a przed nami język niemiecki: rozszerzony oraz dwujęzyczny. Egzamin rozpocznie się o godz. 14.00. Potrwa 150 minut w przypadku wersji rozszerzonej i 180 w przypadku dwujęzycznej.

Język niemiecki na maturze nie jest tak popularny jak angielski, ale egzamin i tak budzi spore emocje wśród wielu osób. Maturzyści szukają w sieci przecieków, ostatnich podpowiedzi, a już za nieco ponad godzinę sprawdzą swoją wiedzę. Trzymamy kciuki!

12.20 Skrajne emocje po maturze z WOS-u. Burza wokół wypracowań!

Burza w szklance wody wokół wypracowań z WOS-u. Jednych zaskoczyły, dla innych były bardzo trudne, a dla niektórych… „przyjemne” i ciekawe. Maturzyści zmagali się dziś z maturą z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Jednym z zadań było napisanie wypracowania. Jakie były tematy? Zobacz więcej: Matura 2022: WOS. Tematy wypracowań. "Zje*****"

12.00 Koniec czasu i matury 2022 z WOS-u na poziomie rozszerzonym!

11.50 Tematy wypracowań z WOS-u 2022. Bezrobocie, USA i Wielka Brytania, decyzje afministracyjne

Zobacz, z jakimi tematami mierzyli się lub mierzą maturzyści na maturze 2022 z WOS-u. To informacje przekazywane przez samych maturzystów i przybliżone brzmienie tematów. Potwierdzimy je w oficjalnych arkuszach CKE o godz. 14.00.

Temat 1. Scharakteryzuj problem bezrobocia w Rzeczypospolitej Polskiej w XXI wieku, uwzględniając przyczyny tego zjawiska, czynniki wpływające na zróżnicowanie jego poziomu, a także skutki tego zjawiska oraz politykę państwa wobec niego.

Temat 2. Porównaj ustrój polityczny Stanów Zjednoczonych Ameryki z ustrojem politycznym Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę: system partyjny w powiązaniu z systemem wyborczym, strukturę i funkcje parlamentu, pozycję ustrojową głowy państwa oraz model systemu politycznego.

Temat 3. Scharakteryzuj problematykę decyzji administracyjnej w Polsce – przedstaw specyfikę takich decyzji i ich przykłady (wydawane przez organy samorządu terytorialnego), konieczne elementy decyzji, a także procedury odwoławcze (w tym rodzaje pism i ich adresatów) wynikające z norm postępowania administracyjnego oraz sądowo-administracyjnego.

11.40 „Kraksa” czy „proste”? Było łatwiej niż w ubiegłym roku czy tylko dla orłów?

Maturzyści podzieleni w ocenach i komentarzach po maturze 2022 z WOS-u. Zobacz też: Matura 2022: WOS rozszerzony. "Beka w ch** ten wosik" Komentarze maturzystów

11.20 „Co to kur** było?”. Potężne emocje po WOS-ie na maturze 2022

Jedni mówią: nie było tak źle, a tematy wypracowań zaskoczyły na plus. Inni… używają niezbyt parlamentarnych słów, by opisać swoją – jak sami zapowiadają – porażkę. Gigantyczne emocje wokół matury 2022 z wiedzy o społeczeństwie. Coraz więcej maturzystów ma już ten egzamin za sobą, choć mając trzy godziny, mogli pozostać na salach do godz. 12.00.

Poniżej, we wcześniejszych wpisach, znajdziesz pierwsze informacje o zawartości arkuszy CKE i treści zadań.

10.55 Problem bezrobocia i ustrój polityczny USA i Wielkiej Brytanii wśród tematów?

Jak wynika z informacji maturzystów, którzy wyszli już z sal egzaminacyjnych i skończyli swoje zmagania z maturą z WOS-u, przekazują informacje o treści zadań i tematach wypracowań. Z trzech do wyboru jedno dotyczyło problemu bezrobocia (na podstawie załączonych materiałów), a drugi różnic w systemie politycznym i ustroju USA i Wielkiej Brytanii. Informacje o tematach i treści zadań potwierdzimy po zakończeniu egzaminu i po publikacji arkuszy CKE.

10.40 Harmonogram matur 2022. Jakie egzaminy jeszcze przed nami?

Trwa egzamin z WOS-u, a o godz. 14.00 j. niemiecki (rozszerzony i dwujęzyczny). Kolejny tydzień matur dobiega końca. Nie był to jednak tydzień ostatni. Co czeka nas od poniedziałku? Zobacz harmonogram matur 2022.

 • 16 maja, poniedziałek: chemia – pr; język włoski – pr i język włoski – dj
 • 17 maja, wtorek: historia – pr; języki mniejszości narodowych – pp
 • 18 maja, środa: geografia – pr, języki mniejszości narodowych – pr
 • 19 maja, czwartek: fizyka – pr historia sztuki – pr
 • 20 maja, piątek: informatyka – pr, język kaszubski – pr, język łemkowski – pr

10.25 „Chu***y”, „To był żart”. Komentarze maturzystów WOS 2022

Komentarze maturzystów po egzaminie maturalnym z rozszerzonej wiedzy o społeczeństwie 13 maja 2022 r. Co mówią i piszą? Niektórzy bardzo szybko opuścili sale i – delikatnie mówiąc – nie są w dobrych nastrojach.

Zobacz: Matura 2022: WOS rozszerzony. "Przecież to był żart" Komentarze maturzystów

10.05 Pierwsi maturzyści wychodzą z sal egzaminacyjnych. Porażka na WOS-ie?

Pierwsi maturzyści opuszczają sale egzaminacyjne po niespełna godzinie egzaminu maturalnego z WOS-u. Podobnie było też na innych przedmiotach rozszerzonych w minionych dniach. Większość absolwentów wykorzystuje jednak znacznie więcej z dostępnego czasu (to 180 minut, trzy godziny).

Matura z WOS-u to zadania otwarte i zamknięte na bazie tekstów, grafik i wykresów oraz wypracowanie. Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i zadania, sprawdzenie ich poprawności i przemyślenie wszystkich wątpliwości może zająć znacznie więcej niż kilkadziesiąt minut. Jakie są pierwsze wrażenia maturzystów, którzy opuścili sale egzaminacyjne: było ciężko.

9.40 Co na maturze 2022 z WOS-u? Paragony, 1 proc. dla Marcelka i sondaże

W sieci pojawiają się pierwsze informacje na temat zagadnień i tematów, jakich dotyczą zadania na maturze 2022 z wiedzy o społeczeństwie. Na poznanie ich dokładnego brzmienia będziemy musieli poczekać do czasu publikacji oficjalnych arkuszy CKE.

Co na maturze z WOS-u? W sieci maturzyści donoszą o zadaniach z paragonami (mają wskazać wartość i rodzaj wyszczególnionego tam podatku) oraz z reklamą kampanii zachęcającej do przekazania jednego procenta podatku dla Marcelka – chodzi o opisanie mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku na OPP. Inne zadania mają dotyczyć sondaży i wyników wyborów, a jedno zawiera satyryczną grafikę z… krowami. Na potwierdzenie internetowych doniesień i maturalnych „przecieków” od maturzystów będziemy musieli jeszcze poczekać – do godz. 12.00 czyli do końca egzaminu i do godz. 14.00, czyli do czasu publikacji arkuszy CKE.

9.15 Matura 2022: WOS – ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI

Gdzie szukać arkuszy CKE z matury 2022 z wiedzy o społeczeństwie i odpowiedzi z WOS-u? Na SE.pl stworzyliśmy artykuł, w którym arkusze CKE, tematy wypracowań z WOS-u, zadania i pytania z dzisiejszej (13.05) matury pojawią się od razu, gdy będą dostępne.

Sprawdź: Matura 2022: WOS rozszerzony. Arkusze CKE i odpowiedzi. WOS: arkusze, zadania, pytania. Poziom rozszerzony [13.05.2022]

9.00 Matura 2022 z WOS-u rozpoczęta. Powodzenia!

Matura 2022 z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym rozpoczęta! Nieco ponad 20 tys. maturzystów w całej Polsce właśnie rozpoczyna swoją trzygodzinną (a czasem znacznie krótszą), potyczkę z WOS-em. Właśnie otwierają arkusze CKE i sprawdzają tematy wypracowań.

Co na maturze 2022 z WOS-u? Śledź naszą relację na żywo i całą sekcję Matura 2022 na SE.pl.

8.35 Ostatnie komentarze przed wejściem na sale egzaminacyjne. „Po co ja brałam WOS?”

Stres, nerwy, niepewność. Maturzyści – tuż przed startem matury 2022 z wiedzy o społeczeństwie – odchodzą od zmysłów. Jedni zapowiadają w sieci klęskę i katastrofę (w swoich wynikach), a inni pytają, po co w ogóle zapisywali się na egzamin z WOS-u.

Nie martwcie się! Będzie lepiej, niż sądzicie!

8.15 Jaki temat na WOS-ie? Wypracowanie na maturze z wiedzy o społeczeństwie

Z jakimi tematami i zagadnieniami będą musieli się zmierzyć maturzyści, zdający w piątek egzamin z WOS-u? Podczas ubiegłorocznej matury (2021) w arkuszach CKE były takie trzy tematy wypracowań:

Temat 1.: Scharakteryzuj wpływ obywateli Rzeczypospolitej Polskiej na organy samorządu terytorialnego i na decyzje przez nie podejmowane, biorąc pod uwagę aspekty przedstawione na schemacie.

Temat 2.: Porównaj – na przykładach Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Francuskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – różne modele systemów parlamentarnych opartych na współpracy legislatywy i egzekutywy, charakteryzując organy tych władz (parlamenty, głowę państwa i rządy).

Temat 3.: Wykaż specyfikę ustawy budżetowej i ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz porównaj procesy ich uchwalania ze ścieżką legislacyjną właściwą dla ustawy zwykłej, biorąc pod uwagę podmioty inicjujące oraz kompetencje podmiotów uczestniczących w tych procesach (obu izb parlamentu i Prezydenta RP).

8.00 Matura z WOS-u za godzinę. Ostatni stres w drodze na sale egzaminacyjne

Dokładnie za godzinę, o 9.00, początek matury 2022 z WOS-u na poziomie rozszerzonym. Maturzyści mają jeszcze przed sobą godzinę stresu, a później wszystko stanie się jasne: tematy, zadania, zagadnienia, z którymi będą musieli się zmierzyć.

Matura z wiedzy o społeczeństwie potrwa 180 minut, a więc trzy godziny. Egzamin maturalny z WOS-u to kompozycja zadań otwartych i zamkniętych (testowych). W arkuszu znajdą się teksty, na których będą pracować maturzyści, ale wśród materiałów mogą też być tabele, mapy, schematy, wykresy, zdjęcia. Ostatnie zadanie – najwyżej punktowane – to wypracowanie na jeden z trzech tematów (do wyboru).

7.45 „Zaraz wypluję wnętrzności”. Dramatyczne emocje przed WOS-em!

WOS nie jest najpopularniejszym przedmiotem na maturze 2022, a dzisiejszego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie nie da się nie zdać. Nie oznacza to jednak, że startująca za nieco ponad godzinę (9.00) matura z WOS-u nie budzi emocji. Wręcz przeciwnie!

W ubiegłym roku treść zadań w arkuszu z WOS-u zaskoczyła część zdających. Czy w tym roku będzie podobnie? Emocje są dramatyczne. „Zaraz wypluję wnętrzności” – pisze w sieci jedna z maturzystek w piątkowy poranek. „Dzisiaj chyba polecą łzy na ten arkusz z WOS-u” – dodaje inna.

7.30 Matura 2022: WOS. Czy są przecieki? Będzie tak, jak na angielskim?

Matura 2022 z WOS-u. Czy są przecieki z wiedzy o społeczeństwie? To jedno z najczęściej pojawiających się w sieci pytań maturzystów, którzy odchodzą od zmysłów na kilkadziesiąt minut przed egzaminem. Jakie są nastroje przed maturą 2022 z WOS-u na poziomie rozszerzonym? Sprawdziliśmy! Zobacz: Matura 2022 WOS. Przecieki. Maturzyści odchodzą od zmysłów! "Ostatnia matura i bajlando"

7.20 Ponad 20 tys. maturzystów zdaje WOS. To przyszli prawnicy i politycy?

Ponad 20 tys. tegorocznych absolwentów wpisało w swoich deklaracjach, że chcą zdawać maturę z wiedzy o społeczeństwie. To być może przyszli prawnicy albo politycy… Niezależnie od planów na przyszłość: trzymamy kciuki.

WOS nie jest najpopularniejszym przedmiotem podczas tegorocznych „rozszerzeń” – wręcz przeciwnie. Chęć zdawania egzaminu z wiedzy o społeczeństwie zadeklarowało nieco ponad 18,2 tys. tegorocznych absolwentów szkół średnich – to niespełna 6,5 proc.

7.00 Dokładnie za dwie godziny wiedza o społeczeństwie, a o 14.00 – niemiecki

Dziś dwa ważne egzaminy dla sporej części maturzystów: WOS o godz. 9.00 – początek dokładnie za dwie godziny, a w sesji popołudniowej, językowej – j. niemiecki na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (o godz. 14.00). Najważniejsze informacje o tych egzaminach – przecieki, treść zadań, arkusze i sugerowane odpowiedzi opublikujemy w tym artykule na SE.pl. Śledź naszą relację na żywo!

23.00 Kończymy relację na dziś

Kończymy naszą relację na żywo na dziś. Zapraszamy do śledzenia informacji o maturze 2022 z WOS-u już w piątek (13 maja) od godziny 7:00.

22.54 Matura 2022. WOS rozszerzony. Maturzyści panikują przed egzaminem?! "Ja się ośmieszę"

Wielu maturzystów zaczyna powoli odczuwać presję związaną z kolejnym egzaminem. Maturzyści szukają do ostatnich chwil informacji, co może się pojawić na arkuszu maturalnym z WOS-u i czy są przecieki dotyczące matury 2022 z rozszerzonego WOS-u. Na godziny przed egzaminem wielu z nich zamieszcza w mediach społecznościowych emocjonalne wpisy. Niektórzy twierdzą, że matura 2022 z WOS-u będzie łatwa i przyjemna, inni mają wręcz grobowe nastroje.

21.14 Powtórka z WOS-u przed maturą rozszerzoną. Takie zadania mogą być w arkuszu CKE

W ramach powtórki przed maturą proponujemy rozwiązanie naszego quizu - dzięki temu dowiecie się, co jeszcze trzeba powtórzyć z WOS-u przed egzaminem 13 maja 2022. Quiz znajdziecie TUTAJ.

20.25 WOS rozszerzony. Odpowiedzi i arkusze

Egzamin z WOS rozpocznie się w piątek, 13 maja, o godz. 9.00. Zaraz potem opublikujemy arkusze oraz odpowiedzi do zadań z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Listę odpowiedzi w arkuszach CKE z rozszerzonej wiedzy i społeczeństwie będziemy aktualizowali na bieżąco.

18.22 Matura 2022. WOS rozszerzony. Przecieki na Twitterze? Chodzi o wypracowanie

Matura 2022 z rozszerzonego WOS-u rozpocznie się 13 maja (piątek) o godz. 9.00. Maturzyści liczą na przecieki i pytają wprost na Twitterze, czy są jakiekolwiek informacje, co będzie na maturze z rozszerzonego WOS-u. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się temat wypracowania. O co chodzi? Piszemy o tym w naszym artykule: Matura 2022. WOS rozszerzony. Przecieki na Twitterze? Chodzi o wypracowanie

16.15 Matura 2022: Rozszerzony WOS. Do matury zostało 17 godzin

Matura 2022 z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym startuje już za 17 godzin: w piątek 13 maja, o godz. 9.00.

Tego samego dnia maturzyści przystąpią do egzaminu z języka niemieckiego - na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym. Początek o godz. 14.

Ile potrwają egzaminy maturalne w piątek (13.05)?

 • WOS poziom rozszerzony – 180 minut
 • język niemiecki poziom rozszerzony – 150 minut
 • język niemiecki poziom dwujęzyczny – 180 minut
Matura dla uchodźców z Ukrainy

Zobacz, co było na maturze z wiedzy o społeczeństwie w roku 2021. Poniżej arkusz CKE!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE